Artykuł sponsorowany

Biodegradowalne smarowanie

Biodegradowalne smarowanie

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z dnia 15 lutego 2006 nr 2006/11/WE, a w następstwie parlamenty państw UE, uznały  za substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego  „trwałe oleje mineralne i węglowodory ropopochodne”. Do tych substancji zalicza się powszechnie stosowane w maszynach budowlanych oleje hydrauliczne, przekładniowe i silnikowe wyprodukowane na bazie ropy naftowej.

Oleje nieszkodliwe dla środowiska

Kierując się literą prawa, należałoby tych środków smarnych nie stosować  wszędzie tam, gdzie istnieje jakakolwiek możliwość wycieku tych substancji do wody lub gleby.  Koparka kopiąca w glebie bez olejów, jak wiadomo, nie popracuje. Co więc stosować?  W przywołanym prawie jest wyjątek dla substancji:  „które charakteryzują się niewielką toksycznością, trwałością i bioakumulacją, i z tego powodu są biologicznie nieszkodliwe lub są szybko przekształcane w wodzie w substancje biologicznie nieszkodliwe”. Potocznie: są biodegradowalne i nietoksyczne.

Światowym liderem w produkcji takich olejów i smarów jest szwajcarska firma PANOLIN AG, reprezentowana w Polsce przez  Aldamar sp. z o.o. Opatentowana przez firmę ponad 35 lat  temu formuła biodegradowalnego,  syntetycznego oleju hydraulicznego o ekstremalnie wydłużonych okresach eksploatacji  posłużyła za bazę do stworzenia całej rodziny biodegradowalnych środków smarnych, z których  wyłoniły się programy „GREEN MACHINE” – Zielona Maszyna i „GREEN MARINE” – Zielony Statek. Obejmują one nie tylko oleje hydrauliczne, ale i przekładniowe, silnikowe, kompresorowe, łańcuchowe, również smary.

Zalety oleju biodegradowalnego

Wyposażona w takie media koparka, ładowarka, wiertnica, prom czy holownik może bez ryzyka skażenia środowiska pracować w każdym terenie: w rzekach i ich pobliżu, w parkach narodowych, obszarach Natura 2000, w lasach i na polach uprawnych, na morzach i oceanach. Raz napełnione olejem podzespoły  pracują po 10 000 i więcej godzin, a ich obsługa sprowadza się do okresowej analizy czystości oleju, wykonywanej w dodatku bezpłatnie przez dostawcę. Wydłużone okresy pracy są gwarantowane przez producenta, PANOLIN AG, a gwarancja jest nabywana z chwilą nabycia oleju. Brak wymian to brak odpadów i konieczności ich utylizacji, to wreszcie oszczędność energii na przetworzenie ropy, wyprodukowanie i dostarczenie nowego oleju do wymiany. 

Mniejsze zapotrzebowanie na energię to z kolei mniejsza emisja CO2, bo 10 000 godzin bez wymiany oleju hydraulicznego PANOLIN HLP SYNTH 46  to ok. 1,5 tony CO2.  Oprócz aspektów ekologicznych trzeba wspomnieć również o ekonomice. Nie potrzeba wymieniać oleju, to nie potrzeba również kupować nowego na  wymianę. Zastosowanie produktów PANOLIN to po prostu szybko rentująca inwestycja. Jak szybko, to zależy od intensywności użytkowania konkretnej maszyny. Do kalkulacji należałoby też włączyć koszty usuwania szkód środowiskowych  i ewentualne sankcje za zanieczyszczenie środowiska.

Jeżeli o kalkulacji mowa, to w ubiegłym roku (2019) PANOLIN AG wypuściła na rynek nowy, oparty na specjalnej mieszaninie estrów, biodegradowalny olej hydrauliczny do  maszyn budowlanych i leśnych oraz hydroenergetyki – PANOLIN SPRINT. Jest znacząco tańszy, bo powinien być okresowo wymieniany – co 4000 do 5000 rbg, ale parametry techniczne są bardzo wysokie. Gama olejów jest zatem pełna, każdy może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz