Artykuł sponsorowany

Bilanse zdrowia dzieci i młodzieży – co warto o nich wiedzieć?

Bilanse zdrowia dzieci i młodzieży – co warto o nich wiedzieć?
Zdrowie ma się jedno i zawsze należy dbać o nie tak dobrze, jak to tylko możliwe. Osoby dorosłe same są w stanie zauważyć i wyraźnie opisać lekarzowi, że ich zdaniem coś złego dzieje się z organizmem. Zdecydowanie inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci. Aby zagwarantować im odpowiedni rozwój, zdecydowanie warto zdecydować się na przeprowadzenie bilansów lekarskich. Kiedy je wykonać i co trzeba o nich wiedzieć?

Czym jest bilans lekarski?

Bilans jest niczym innym niż okresowo przeprowadzanym, profilaktycznym badaniem lekarskim, którego celem jest ewentualne zaobserwowanie i zdiagnozowanie chorób, towarzyszących wiekowi dziecięcemu. Podczas badań sprawdza się przede wszystkim najważniejsze zmysły, czyli wzrok oraz słuch, a także wartość ciśnienia tętniczego. Dokładnie sprawdzone zostają wzrost i masa ciała. Szczegółowej kontroli poddaje się także kręgosłup dziecka pod kątem nieprawidłowości, które z czasem mogłyby przyczynić się do wystąpienia wad postawy takich jak skolioza, czy lordoza. Nieodłącznym elementem każdego bilansu lekarskiego jest również zbadanie rozwoju psychicznego.

Ustala się w ten sposób, czy dziecko nie odstaje intelektualnie od swoich rówieśników. Bilanse takie, choć nie są rygorystycznie obowiązkowe, należą jednak do badań gwarantowanych przez obowiązujące prawo. Dlatego skorzystać z nich powinien każdy rodzic. To w zasadzie jedyny sposób na to, aby mieć pewność, że rozwój ukochanej pociechy przebiega dokładnie tak, jak powinien. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Bilans lekarski – jak się do niego przygotować?

Warto zacząć od tego, że rodzice nie muszą przygotowywać dziecka do badania w sposób wyjątkowy. Trzeba jednak zadbać o to, szczególnie w przypadku dzieci w wieku od 3 do 6 lat, aby wytłumaczyć im gdzie, i w jakim celu się udają. Niezbędna jest oczywiście książeczka zdrowia. Bilans lekarski może trwać nawet około godziny, dlatego istnieje konieczność zarezerwowania nieco większej ilości czasu niż w przypadku badania standardowego. Wszystkie przeprowadzane czynności są dla dziecka absolutnie bezbolesne, o czym także warto poinformować naszą pociechę.

Dla uzyskania jak najbardziej szczegółowych informacji zdecydowanie powinno się zaufać najbardziej renomowanym specjalistom, do których zalicza się pediatra Iwona Iwaniszyn-Popowicz. Jeżeli zaś chodzi o częstotliwość przeprowadzania bilansu, warto wykonać go po 1,2 i 4 roku życia dziecka. Następnie badania powtarza się rok przed pójściem do szkoły. Kolejne badania dotyczą już młodzieży, a ich wykonanie zaleca się przy rozpoczęciu i nauki w klasach 5-8.  
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz