Artykuł sponsorowany

Bike fitting – magia czy konieczność?

Bike fitting – magia czy konieczność?

Dopasowanie pozycji na rowerze, czy też raczej takie wyregulowanie roweru i ustawienie poszczególnych jego elementów, by jeździło nam się i wygodnie i efektywnie jest oczywistą koniecznością. Zawodowcy znają temat doskonale, bo przecież w poszczególnych teamach kolarskich pracują całe wyspecjalizowane laboratoria, które między innymi optymalizują ustawienia ich rowerów. Zdecydowana jednak większość osób jeżdżących na rowerach, to amatorzy, którzy samodzielnie regulują swoje dwa kółka; czy na tym można poprzestać?

Bike fitting, czyli dopasowywanie pozycji na rowerze

Zanim odpowiemy na zawarte w tytule naszego artykułu pytanie, wyjaśnimy dokładnie co rozumiemy pod pojęciem „bike fitting”. W wolnym tłumaczeniu na język polski będzie to po prostu dopasowywanie roweru. Bike fitting jest usługą świadczoną przez wiele nowoczesnych firm zajmujących się sprzedażą profesjonalnych i amatorskich rowerów. Na czym owa usługa polega i jak się ją realizuje? Jest to dobranie właściwych, najodpowiedniejszych dla anatomii konkretnego cyklisty ustawień:

  • położenia bloków w butach,
  • wysokości siodełka oraz jego położenia w płaszczyźnie poziomej (większe albo mniejsze wysunięcie do przodu lub tyłu),
  • kierownicy poprzez zmianę jej położenia oraz długości mostka,
  • szerokości kierownicy,

Przed dokonaniem ustawień przeprowadzany jest dokładny wywiad z cyklistą, w którym zbierane są takie informacje jak np. odczuwany podczas jazdy dyskomfort lub bóle, czas spędzany na rowerze, przebyte kontuzje. Następnie bada się asymetrie postawy, zakres ruchów w stawach, budowę stopy, długość nogi i szerokość ramion. W kolejnym etapie osoba badana jest filmowana podczas jazdy swoim rowerem ustawionym na trenażerze.

Dopiero po dokładnej analizie wszystkich zebranych w ten sposób danych dobierane są właściwe ustawienia roweru.

O tym, że bike fitting nie jest jedynie sztuką dla sztuki, lecz czymś, co niesie znaczącą pomoc dla każdej osoby spędzającej dużo czasu na rowerze, przekonywali nas specjaliści z firmy Makra-Sport w Kielcach.

Bike fitting jako odpowiedź na wyzwania współczesnego kolarstwa

Powiedzmy od razu, że ci wszyscy, którzy jeżdżą rowerem sporadycznie i raczej na krótkich dystansach, nie muszą korzystać z profesjonalnego bike fittingu; tu rzeczywiście możemy poprzestać na samodzielnej regulacji ustawień roweru.

Aby uwypuklić wartości, jakie niesie z sobą profesjonalny bike fitting dla prawdziwie zaangażowanego kolarza, zacznijmy od uzmysłowienia sobie, jak wygląda współczesny sport na najwyższym poziomie; o sukcesach decydują tutaj często setne części sekundy lub ledwie centymetrowe różnice na mecie. Osiągnięcie tak niewielkich, a przecież zazwyczaj decydujących przewag jest sumą wielu najrozmaitszych często bardzo drobnych działań, korekt czy poprawek w treningu, postawie lub sprzęcie.

Nie inaczej jest z wysiłkowym kolarstwem. Prawidłowe, liczone ledwie w milimetrach, ustawienia siodełka, kierownicy czy bloków w butach mogą sumarycznie przekładać się na możliwość pokonywania o wiele dłuższych dystansów przy mniejszym wysiłku i bez narażania się na kontuzje. Bike fitting nie jest więc odprawianiem jakichś niepotrzebnych czarów, lecz praktycznym, profesjonalnym działaniem znacznie zwiększającym nasze możliwości.

Pamiętajmy, że czym innym jest jazda na rowerze szosowym, a czym innym na górskim lub na rowerze miejskim bądź trekingowym, więc w każdym takim przypadku bike fitting będzie wykonywany nieco inaczej.

Profesjonalny bike fitting to domena specjalistów doskonale znających anatomię człowieka, fizjoterapię i wszelkie tajniki kolarstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz