Materiał Partnera

Białe i zdrowe zęby – nasza najlepsza wizytówka

Białe i zdrowe zęby – nasza najlepsza wizytówka

Szacuje się, że w Polsce problem z zębami ma ok. 40% dorosłych. Statystyki wcale nie są lepsze w przypadku dzieci – zaawansowaną próchnicę stwierdza się u ok. 80% przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. To wynik nie tylko niewłaściwej diety, lecz także braku wpojonych zasad dotyczących higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u stomatologa. A skoro zęby są naszą wizytówką, to czemu nie poświęcamy im wystarczającej ilości czasu? 

Jak dbać o zęby?

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda”. Kto z nas nie zna słów popularnej piosenki dla dzieci? To dobry punkt wyjścia, bo właśnie codzienne szczotkowanie zębów jest często dużym problemem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Okazuje się, że nie każdy wie, jak należy poprawnie oczyścić zęby z nagromadzonych zanieczyszczeń. Poprawna technika szczotkowania jest tylko jedna – należy zacząć od zębów zewnętrznych i dopiero potem przejść do zębów wewnętrznych. W pierwszej kolejności zawsze oczyszczamy zęby górne, w drugiej dolne. Poza zębami, o czym niestety zapomina wiele osób, oczyścić należy również język.


Szczotkowanie nie powinno trwać krócej niż 2 minuty. Dopiero po tym czasie powierzchnia zębów zostanie dokładnie oczyszczona z zanieczyszczeń. Ale szczotkowanie zębów to nie wszystko, co należy zrobić, by prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej. Równie istotna jest dieta. Im więcej w niej węglowodanów, tym większa szansa na problemy z zębami. Bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy wykorzystują bowiem cukry proste. Te znajdują się m.in. w słodkich przekąskach czy żywności wysoko przetworzonej.

Odwiedzaj stomatologa

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać próchnicy niż leczyć czy usuwać zniszczone zęby. Wizyty u stomatologa są niezbędne, by na bieżąco sprawdzać stan uzębienia. Niestety, często świadomie rezygnujemy z nich. Dlaczego? Powody są różne – jedni boją się bólu, innych paraliżuje widok dentystycznego fotela, jeszcze inni po prostu wstydzą się zaniedbanego uzębienia. Tymczasem wizyta u stomatologa wcale nie jest tak straszna, jak się wydaje. Dlaczego?


Na rynku istnieje wiele doskonale wyposażonych gabinetów dentystycznych. Przykładem jest klinika DentaMedica, która ma siedzibę w Łodzi i oddziały m.in. w Łowiczu, Żychlinie czy Kutnie. Każda placówka oferuje bezbolesne leczenie zębów zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu, co oznacza, że pacjenci nie odczuwają leczenia. Co więcej, mogą oni skorzystać z bezpłatnych przeglądów uzębienia, które pozwalają określić, czy pojawiły się ubytki. W ten sposób bez ponoszenia kosztów można umówić się na wizytę kontrolną i zdobyć pewność, że zęby są w idealnym stanie. 


Osoby zainteresowane poprawą wyglądu swoich zębów mogą skorzystać z szeregu dodatkowych zabiegów, np. wybielania czy założenia licówek porcelanowych. Efektem wszystkich zabiegów są zawsze piękne, zadbane i białe zęby – najlepsza ozdoba każdego człowieka i to niezależnie od jego wieku.

Oceń artykuł (3)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz