Materiał Partnera

Bezpieczny plac zabaw. Jaki powinien być?

Bezpieczny plac zabaw. Jaki powinien być?

Kolorowe i pełne atrakcji place zabaw kojarzą się głównie z beztroską radością. Rzeczywiście, takie miejsca, stworzone z myślą o dzieciach, mają za zadanie zapewnić maluchom przestrzeń do niczym nieskrępowanej zabawy i zachęcać do podejmowania aktywności fizycznej. Błędem byłoby jednak pozostawienie bezpieczeństwa dzieci w takiej sytuacji przypadkowi. Dlatego każdy plac zabaw musi spełniać ścisłe wymogi bezpieczeństwa.

Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa placu zabaw

– O bezpieczeństwie na placu zabaw decyduje wiele czynników, od usytuowania placu i poprawnego wykonania projektu, przez wybór właściwych urządzeń rekreacyjnych, po stały nadzór nad jego eksploatacją i kontrolę stanu technicznego całego obiektu – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Flexizone.

Osoba odpowiedzialna za udostępnianie dzieciom placu zabaw, a więc np. zarządca osiedla czy dyrektor szkoły, przy której taki plac się znajduje, ma obowiązek zapewnić użytkownikom maksymalną ochronę zdrowia i życia. Aby osiągnąć ten cel, z reguły wystarczy upewnić się, że plac zabaw jest zgodny z wymogami określonymi w normach PN-EN 1176 i PN-EN 1177.

Przepisy zawarte w powyższych dokumentach dokładnie określają m.in. warunki konstruowania urządzeń rekreacyjnych dla placów zabaw oraz wymagania odnośnie ich instalacji i prawidłowego użytkowania. Niestety, okazuje się, że większość dziecięcych placów zabaw nie spełnia wymaganych norm bezpieczeństwa.

Najczęstsze błędy zagrażające bezpieczeństwu na placu zabaw

Wśród najczęściej spotykanych nieprawidłowości wymienia się zbyt małe odległości między urządzeniami do zabawy oraz innymi elementami małej architektury, za małą wielkość strefy upadku, obecność gwoździ, zadziorów, niezabezpieczonych śrub wystających z urządzeń, skorodowane łańcuchy huśtawek czy przegniłe elementy drewniane (w wyniku zaniedbań na etapie konserwacji).

Jak się okazuje, duże problemy w zakresie bezpieczeństwa sprawiają nie tylko same urządzenia, ale także nawierzchnie placów zabaw. W przypadku tradycyjnych nawierzchni, wykonanych z piachu czy żwiru drzewnego, standardem są duże nierówności podłoża, a także występowanie korzeni, co przekłada się na wzrost ryzyka upadku.

Bezpieczne nawierzchnie na placach zabaw

Warto pamiętać, że nawierzchnia placu zabaw musi posiadać określoną grubość w minimalnej strefie upadku. To bardzo ważne, ponieważ każdy maluch, wspinając się na urządzenia rekreacyjne, jak drabinki, a nawet zjeżdżalnie, jest narażony na upadek. Dlatego, jeśli istnieje możliwość upadku z wysokości powyżej 1 m, konieczne jest stosowanie miękkich nawierzchni, które zamortyzują uderzenie.

Tradycyjnie do wykonania nawierzchni na placach zabaw wykorzystywano piasek. Takie rozwiązanie jest wciąż dopuszczalne, wiąże się jednak z mocno utrudnioną konserwacją, ponieważ na takim podłożu nie sposób zapobiegać powstawaniu kałuż, bruzd i innych nierówności, które należy na bieżąco usuwać.

Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się nawierzchnie z syntetycznej gumy. Takie nawierzchnie na placach zabaw zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania o każdej porze roku, ponieważ skutecznie odprowadzają wodę opadową poza przestrzeń rekreacji, co zapobiega powstawaniu kałuż. Powierzchnia płyt i wylewek gumowych posiada dodatkowo właściwości antypoślizgowe, co umożliwia swobodne poruszanie się na placu nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych.

Wysoko elastyczna, a jednocześnie stabilna nawierzchnia kauczukowa zmniejsza ryzyko powstawania poważnych kontuzji w czasie upadku, ale także drobniejszych otarć. Dodatkową zaletą takich rozwiązań jest wysoka estetyka, wynikająca m.in. z możliwości wyboru nawierzchni w rozmaitych kolorach i tworzenia na podłożu barwnych wzorów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz