Materiał Partnera

Bezpieczna wymiana walut w kantorze internetowym

Bezpieczna wymiana walut w kantorze internetowym

Coraz chętniej zakładamy internetowe konta bankowe i robimy zakupy online, nie tylko w potężnych sklepach znanych z telewizji – uważamy to za całkowicie bezpieczne. Takie samo podejście powinniśmy mieć do wymiany walut w kantorze internetowym. W jaki sposób przekonać się o tym, czy strona, na którą trafiliśmy, rzeczywiście jest kantorem internetowym, a nie witryną stworzoną przez osobę prywatną, która chce zarobić na naszej naiwności? Wbrew pozorom nie jest to trudne i postaramy się to udowodnić w naszym artykule.

Kantor internetowy podlega regulacjom prawnym

Kantory internetowe podlegają dokładnie takim samym regulacjom, jak kantory stacjonarne. Ich bezpieczeństwo gwarantują nam więc instytucje nadzorujące. Każdy kantor online, podobnie jak kantor fizyczny, musi być wpisany przez Narodowy Bank Polski do rejestru działalności kantorowej, a jeśli dodatkowo prowadzi usługi płatnicze, musi być zarejestrowany w Komisji Nadzoru Finansowego. Kiedy myślimy o sklepie internetowym, zwykle kojarzy nam się on po prostu z witryną, na której znajdujemy mnóstwo zdjęć produktów ze wskazanymi cenami. To skojarzenie zupełnie normalne. Kiedy jednak zagłębimy się w temat głębiej, zdajemy sobie sprawę z tego, że oferowane produkty muszą gdzieś być przechowywane, ktoś je zamawia, później pakuje i wysyła do klientów, ktoś inny zajmuje się wystawianiem rachunków i faktur, ktoś zajmuje się księgowością. Podobnie powinnyśmy myśleć o kantorach: to nie są abstrakcyjne twory, a firmy, które mają swoje siedziby i w których pracują przeszkoleni pracownicy. Gdy spojrzymy na sprawę pod takim kątem, obawy o bezpieczeństwo zaczynają znikać. A jak sprawdzić, czy witryna, na jaką trafiliśmy, to rzeczywiście kantor, i to taki, który dba o bezpieczeństwo swoich klientów? Sprawdzony kantor internetowy korzysta z takich samych zabezpieczeń, z jakich korzystają banki, a więc z protokołów szyfrowania danych SSL. Wystarczy zerknąć na pasek przeglądarki i sprawdzić, czy przed adresem, który powinien zaczynać się od „https”, znajduje się symbol kłódki. Jeśli tak, nasze dane są całkowicie bezpieczne i możemy śmiało korzystać z usług kantoru online.

Jak korzystamy z kantoru online?

Każdy kantor internetowy powinien udostępnić swoim klientom jasną instrukcję, w jaki sposób się z niego korzysta. Wymiana walut online powinna być dla nas jasna i klarowna. My przyjrzeliśmy się procesowi wymiany walut w kantorze internetowym CentNet.pl z Wrocławia. Pierwszy krok to założenie konta i zalogowanie się do panelu klienta, w którym mamy do dyspozycji kalkulator z aktualnymi kursami walut online, który obliczy nam, ile środków potrzebujemy na zakup potrzebnej ilości waluty. Następnie zlecamy wymianę. Gdy nasze środki zostaną zaksięgowane na rachunku kantoru, w naszym panelu klienta wpłata zostanie odnotowana, a system powiadomi nas o tym drogą mailową. Później już tylko pozostaje nam poczekać na zwrotny przelew, który trafi na wskazany przez nas numer rachunku.

Bezpieczna wymiana waluty online nie jest więc transakcją skomplikowaną, która wymaga szczególnej wiedzy na temat informatyki czy samych walut. Na koniec warto dodać, że jest to wymiana korzystniejsza finansowo niż wymiana waluty w kantorze stacjonarnym czy w banku. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz