Artykuł sponsorowany

Bezpieczna rozbiórka – co trzeba o niej wiedzieć?

Bezpieczna rozbiórka – co trzeba o niej wiedzieć?

Budynki to konstrukcje, które mają ograniczony „termin ważności”. Dlatego przychodzi taki moment, kiedy wymagają rozbiórki. Zazwyczaj do rozebrania przeznaczane są obiekty wyeksploatowane, często o naruszonej konstrukcji i niestabilne. Te czynniki wpływają na bezpieczeństwo prac rozbiórkowych. Zanim podejmie się decyzję o samodzielnej rozbiórce, warto się do niej przygotować. Co trzeba wiedzieć w takich sytuacjach?

Przygotowanie zaplecza i wyposażenia

Kiedy dom lub magazyn zostaje przeznaczony do rozbiórki, zazwyczaj nie jest w dobrym stanie technicznym. Nikt przecież nie pozbywa się dobrych obiektów, jeśli mógłby je sprzedać lub wynająć i dzięki nim zarabiać. Stare budynki bywają niebezpieczne, bowiem w każdej chwili można spodziewać się w nich spadającej cegły czy zapadnięcia się podłogi. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z pracami tego rodzaju i nie posiadają żadnej wiedzy budowlanej, powinny skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Takie prace wykonuje między innymi Toma. Komorowski T. – przedsiębiorstwo usługowe, które dysponuje zarówno sprzętem, jak i fachowcami oraz doświadczeniem. Pracownicy takiej firmy potrafią ocenić ryzyko, a przede wszystkim wiedzą, w jaki sposób zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi wypadkami.

Przed zdjęciem pierwszej deski lub cegły warto też pomyśleć o tym, jak zostanie zagospodarowany gruz porozbiórkowy. Niektóre firmy usługowe oferują także wywóz pozostałości z placu. Innym trzeba zapewnić odpowiednie pojemniki – kontenery, które można wynająć na kilka dni czy tygodni. Warto pamiętać, że postawienie takiego kontenera w ciągu pieszym czy na ulicy wymaga uzyskania zgodny odpowiedniego organu.

Co na to przepisy BHP?

Ponieważ rozbiórka obiektu murowanego, zwłaszcza takiego w stanie degradacji, jest niebezpieczna, przed rozpoczęciem prac koniecznie jest odpowiednie zabezpieczenie terenu i pouczenie ewentualnych pomocników. W myśl przepisów BHP należy przede wszystkim:

  • przeprowadzać prace rozbiórkowe w sprzyjających warunkach pogodowych, przy braku opadów i słabym wietrze,
  • upewnić się, że podczas prac rozbiórkowych domu wielokondygnacyjnego żaden z pracowników nie znajduje się na niższym piętrze,
  • systematycznie usuwać gruz porozbiórkowy z najwyższych kondygnacji, aby nie obciążał podłóg i nie zagrażał robotnikom,
  • unikać podkopywania ścian,
  • stosować środki ochrony osobistej,
  • stosować znane i sprawdzone metody asekuracji,
  • postępować zgodnie z przepisami prawa budowlanego, pod kontrolą kierownika rozbiórki.

Prawo budowlane nakłada na właściciela rozbieranego obiektu obowiązek zatrudnienia kierownika rozbiórki, który z kolei powinien prowadzić dziennik rozbiórki. Obie te czynności zwiane są z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień oraz wiedzą. Ta ostatnia jest wymagana zarówno podczas organizacji pracy, jak i w związku z nadzorem.

Z tych obowiązków wynika, że rozbierania domu czy magazynu nie może podjąć się osoba prywatna, właściciel czy inne osoby zaprzyjaźnione, które nie mają pojęcia o zasadach budowania i rozbiórki obiektów. Warto też wspomnieć, że wyspecjalizowane firmy usługowe zazwyczaj dysponują takim sprzętem jak koparki czy koparko-ładowarki, które znacznie ułatwiają pracę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz