Materiał Partnera

Bezpieczeństwo zasobów IT w świetle usług informatycznych.

Bezpieczeństwo zasobów IT w świetle usług informatycznych.

Każda firma posiada własne zasoby IT. Są to komputery, sprzęt pomocniczy, ale przede wszystkim serwery, bazy danych, procedury, korespondencja będąca istotnym elementem działalności, która powinna być chroniona. O zagrożeniach w tej dziedzinie słyszał chyba każdy. Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa zasobów IT w firmie jest powierzenie ich w ręce profesjonalistów.

Stała opieka informatyczna nad całością sprzętu komputerowego i oprogramowania to rozwiązanie, z którego coraz więcej firm korzysta, aby nie dopuścić do przestojów w pracy firmy i utraty cennych danych związanych z codziennym życiem firmy. Przyjmuje ona często formę zryczałtowanej umowy serwisowej ściśle dopasowanej do profilu działalności klienta.

Niebezpieczeństwo wycieku danych i awarii sprzętu niweluje outsourcing IT

To, co może zagrozić firmie w obszarze IT to przede wszystkim postój maszyn i zniszczenie informacji, kradzież informacji, wyciek danych chronionych oraz przejście informacji wraz z pracownikiem do konkurencji. Profesjonalna firma z obszaru informatyki, taka jak chociażby IT Omega Sp. z o.o., specjalizuje się w obszarze obsługi informatycznej firm i outsourcing IT oferując:

  • Ochronę antywirusową,
  • Usługę helpdesku (niwelowania skutków awarii),
  • Administracji serwerami (Backup serwerów)
  • Bezpieczeństwa sieci,
  • Procedur personalnych zapobiegającym m.in. wyciekom danych

Kontakt komputera z internetem, ale również z zewnętrznymi nośnikami informacji jak pendrivy czy dyski DVD naraża dane firmy na zainfekowanie wirusem. Jedynym sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest niedopuszczenie do zainfekowania poprzez stosowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego renomowanej firmy i bieżącą jego aktualizację bez szkodliwej zwłoki.

Obsługa informatyczna firm to również serwis na wypadek awarii

Dotkliwym problemem użytkowników komputerów mogą być awarie sprzętowe oraz programowe aplikacji, niszczące niekiedy efekty wielomiesięcznej pracy. Zapobieganie skutkom takich wydarzeń polega na utrzymywaniu sprzętu w dobrej kondycji oraz na regularnym robieniu kopii bezpieczeństwa danych.
Warto pamiętać, że wykonywanie backup’u danych to nie to samo co ich archiwizacja. Jedna czynność niezwalania z obowiązku prowadzenia drugiej. Archiwizację danych od kopii bezpieczeństwa odróżnia fakt dostępu użytkownika do archiwizowanych danych. Przy archiwizowaniu, po skopiowaniu danych na inny nośnik, dane są nadal dostępne dla użytkowników w postaci referencji do tych danych. Przy kopii bezpieczeństwa dane są kopiowane w inne miejsce i pozostają w oryginalnym miejscu bez prawa dostępu do nich. Jest to, jak widzimy procedura skomplikowana i wymaga wiedzy informatycznej na poziomie eksperckim, celem zapewnienia właściwych algorytmów przenoszenia danych dostosowanych do wszystkich obszarów działalności firmy.
Równie zawiłe i skomplikowane dla osób postronnych niewtajemniczonych w świat informatycznych zawiłości bywa bezpieczeństwo serwerów, bezawaryjne funkcjonowanie sieci komputerowej w firmie, czy wspomniane procedury personalne.
Dlatego zamiast samemu rozgryzać godzinami tajniki wiedzy informatycznej zdajmy się na fachowców, którzy pomogą zachować ciągłość działania infrastruktury informatycznej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz