Materiał Partnera

Bezpieczeństwo użytkowania suwnic

Bezpieczeństwo użytkowania suwnic

Suwnice to urządzenia przeznaczone do przemieszczania materiałów w dwóch kierunkach – poziomie i pionie - w ograniczonej torami przestrzeni. Znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, w których prowadzone są usługi montażu, przeładunku, transportu, magazynowania itp. Różnią się między sobą konstrukcją, napędem, sposobem sterowania itp. Wszystkie jednak łączą ogólne zasady bezpiecznego użytkowania.

Ogólne przepisy dotyczące suwnic

Suwnice mogą być ogólne lub specjalistyczne. Do tych pierwszych należą tzw. suwnice pomostowe, suwnice bramowe lub półbramowe czy suwnice podwieszane. Mogą być też kolumnowe lub wspornikowe. Suwnicami można sterować ręcznie, elektrycznie, hydraulicznie lub pneumatycznie z poziomu kabiny, roboczego, a nawet zdalnie czy zupełnie automatycznie. Istnieją też suwnice specjalistyczne – odlewnicze, łapowe, kafarowe, striperowe, czerpakowe, magnesowe i wiele innych. 

Niezależnie od ich budowy czy miejsca zastosowania, dotyczą ich te same przepisy prawne. Dotyczą one decyzji związanych z zezwoleniem na eksploatację, kwalifikacji osób obsługujących je, a także konserwujących oraz podstawowych zasad ich użytkowania.

Podstawy użytkowania suwnic

Do obsługiwania suwnic trzeba mieć wydane zaświadczenie kwalifikacyjne. Jego ważność ograniczona jest do 5 lub 10 lat. Dodatkowo osoba ta powinna zapoznać się z instrukcją eksploatacji suwnicy. Z góry trzeba ustalić, kogo poleceń powinna słuchać, aby nie dochodziło do błędów przy sprzecznych komunikatach. Musi mieć on dobrą widoczność i odpowiednie oświetlenie. Zanim przeniesie ładunek powinien także sprawdzić, czy nic nie stoi na drodze, którą musi pokonać dźwignica. Przenoszone towary muszą być dostosowane ciężarem do udźwigu suwnicy i stabilnie zabezpieczone. Obsługujący suwnicę nie powinien podnosić ładunku wyżej, niż należy, ani też ciągnąć go po ziemi. Wreszcie podstawową zasadą jest stałe monitorowanie stanu technicznego urządzenia oraz regularna konserwacja.

Konserwacja i części zamienne do suwnic

Konserwacja suwnic powinna być przeprowadzana zgodnie z instrukcją eksploatacji. Do tego także niezbędne są uprawnienia. Komponentów i części zamiennych do suwnic szukajmy u doświadczonych polskich producentów, takich jak Firmont Suwnice. W takich miejscach dostaniemy nawet najbardziej nietypowe części.

Wszelkie naprawy także muszą być dokonywane przez zakład z uprawnieniami otrzymanymi od dozoru technicznego.

Sprawdzanie stanu technicznego powinno się odbywać zgodnie z instrukcją, a wszelkie wyniki – niezależnie, czy są pozytywne, czy negatywne – odnotowuje się w dzienniku konserwacji i obsługi. Pod żadnym pozorem do pracy nie powinno dopuszczać się suwnic, które mają odnotowane błędy
Opracowanie:
Mińsk Mazowiecki, Okrzei 22
tel. 25 759 94 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz