Materiał Partnera

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zabierając się do jakichkolwiek przeróbek, budując antresolę lub ogrodową altankę, nie należy zapomnieć o podstawowej zasadzie – ma ona być bezpieczna. Co to znaczy? Powinna być umiejscowiona w tak, aby nie zasłaniać kluczowych elementów, jak choćby furtki i bramy. Do jej wykonania potrzeba odpowiedniej jakości materiałów. Jeśli będzie narażona na działanie sił natury, musi być także wzmocniona. Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo takiej budowli?

Konstrukcja drewniana

Drewno jest częściej wybieranym materiałem do tworzenia z niego efektownych i estetycznych konstrukcji niż elementy stalowe. Tworzy się z niego ogrodowe ławeczki, stojące i wiszące, kwietniki zewnętrzne, altanki, zadaszenia, pod którymi można rozpalić ognisko lub grilla. Drewno daje się łatwo przycinać i obrabiać do wymaganego kształtu oraz ładnie się prezentuje, nie dziwi więc fakt, że jest tak popularne. Niestety, musi być także odpowiednio zabezpieczone. Narażone na działanie czynników, głównie atmosferycznych, a także zwierząt i ptaków, może pękać, rozwarstwiać się i murszeć, co nie wspomaga trwałości całej konstrukcji. Impregnacja drewna odbywa się za pomocą specjalistycznych lakierów i farb, które zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci w strukturę drewna oraz zapobiegają wysychaniu.

Konstrukcja metalowa

Konstrukcja wykonana z elementów stalowych lub metalowych może nie prezentuje się tak ładnie, jak ta z drewna, niemniej jednak jest od niej dużo trwalsza. Z powodzeniem też daje się łączyć z drewnem, na przykład jako stelaż wykonany z metalu oraz warstwa zewnętrzna z elementami zielonymi. Odpowiednie łączenia zastosowane podczas takich stalowo-drewnianych instalacji zazwyczaj są wykonane ze stali, co wspomaga dodatkowo całą konstrukcję i czyni ją odporniejszą choćby na działanie wiatru. Konstrukcja stalowa jest też bardziej stabilna, gdyż zazwyczaj zatapia się jej podstawę w odpowiednio głębokim dole wypełnionym betonem. Takie cementowe umocowanie zapobiega jej przesuwaniu oraz umożliwia wykorzystywanie jej jako podstawę pod ciężkie elementy stropowe.

Gdzie zamówić powyższe produkty?

Na początku warto zwrócić uwagę na jakość pojedynczych części oraz sposób ich mocowania. Jak tłumaczą specjaliści z Wid-Bud PW i produkcji metalowej Danuta Wiącek, profesjonalne firmy charakteryzują się dbałością o to, by każdy element wykonany był z najwyższego stopu metalu oraz spełniał swoje zadania przez długie lata. Daje to także pewność dla klienta, że konstrukcja nie zawali się oraz nie będzie straszyć swoim wyglądem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz