Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo pracy na wysokości

Bezpieczeństwo pracy na wysokości

Wszelkie zadania wymagające przeprowadzenia działań na określonych wysokościach wiążą się z wieloma zagrożeniami. Groźne upadki mogą być tragiczne w skutkach, dlatego niezbędny jest nie tylko profesjonalny sprzęt, ale też odpowiednia wiedza z zakresu prac na wysokości. Doskonałym pomysłem jest więc skorzystanie z usług firm oferujących renomowane podnośniki koszowe oraz organizujących specjalne szkolenia z zakresu ich bezpiecznej obsługi.

Odpowiedni podnośnik

Prace na wysokościach najczęściej wykonywane są z wykorzystaniem specjalistycznych podnośników koszowych. Występują one w różnych wersjach: nożycowych, przegubowych czy elektrycznych. Ważne jest, by wybrać odpowiedni model do planowanej eksploatacji, dlatego warto wybór skonsultować z ekspertami z firmy D-control zajmującymi się sprzedażą i wynajmem podnośników koszowych oraz organizacją szkoleń z zakresu korzystania z nich. Dzięki temu podnośnik będzie idealnie dopasowany do konkretnych prac na wysokościach. Kolejnym istotnym aspektem dbania o bezpieczeństwo podczas tego typu działań jest kontrola stanu technicznego sprzętu. Jest to zadanie jedynie dla wykwalifikowanego serwisu, który jest w stanie rzetelnie i precyzyjnie określić czy dany podnośnik koszowy jest właściwie przygotowany do pracy. Warto pamiętać o tym, że taki sprzęt musi posiadać także wymagane certyfikaty – niektóre modele wykorzystywane są do pracy na wysokościach sięgających nawet 18 metrów, dlatego musi je charakteryzować perfekcyjne przygotowanie pod kątem sprawności.

Właściwe umiejętności

Przed przystąpieniem do prac na wysokościach z użyciem specjalistycznego sprzętu warto odbyć odpowiednie, profesjonalne szkolenie. Dotyczy ono nie tylko podnośników koszowych, ale także wszelkich innych maszyn czy urządzeń wykorzystywanych do działań przeprowadzanych nad ziemią. Mogą to być zarówno suwnice, jak i żurawie, cięgniki czy podesty ruchome. Właściwie przygotowany zakres teoretyczny zajęć na szkoleniu powinien być w pełni dostosowany do aktualnych wymogów Urzędu Dozoru Technicznego. Po skończonej teorii szkolenie tego typu zawierać powinno także niezbędną część praktyczną. Obejmuje ona przystosowanie do obsługi sprzętu do prac wysokościowych z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Oznacza to przygotowanie z zakresu czynności wykonywanych zarówno przed przystąpieniem do pracy z urządzeniem, jak i po jej zakończeniu. Dzięki znajomości budowy i schematu działania poszczególnych maszyn o wiele łatwiej zrozumieć ich funkcjonowanie, co również ma wpływ na późniejsze korzystanie z nich. Pełne bezpieczeństwo podczas prac na wysokościach to więc nie tylko sprawne, profesjonalne podnośniki, ale też specjalistyczne szkolenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz