Materiał Partnera

Bezpieczeństwo podczas odśnieżania dachu.

Bezpieczeństwo podczas odśnieżania dachu.

Odśnieżanie dachów uchodzi za czynność szczególnie niebezpieczną. Wynika to z samej specyfiki pracy na wysokości, dodatkowo utrudnionej dość niewdzięcznym obowiązkiem usuwania śniegu oraz sopli z często oblodzonych powierzchni. Z wymienionych względów, odśnieżaniem dachów powinni zajmować się profesjonaliści, którzy przeszli odpowiednie szkolenie BHP. Dlaczego należy odśnieżać dachy? Kto i w jaki sposób może to czynić?

Dlaczego należy odśnieżać dachy?

Jeden metr grubej warstwy śniegu może osiągać masę nawet kilkuset kilogramów. To istotne obciążenie, stanowiące niebezpieczeństwo dla konstrukcji dachów. Dodatkowy problem stanowią sople i nawisy śnieżne, które mogą być zagrożeniem dla ludzi oraz mienia. Nic dziwnego, że kwestia odśnieżania dachów stanowi przedmiot szczególnej uwagi organów nadzoru budowlanego i służb porządkowych. Jakiekolwiek zaniechania w tej kwestii są surowo karane – grzywną, a nawet więzieniem. Zarządcy budynków zdają sobie z tego sprawę, zatrudniając osoby do prac na dachach. Niestety, nie każdy ma świadomość, że odśnieżanie to czynność trudna, przy której łatwo o tragedię. Prace związane z usuwaniem śniegu czy sopli powinny być wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów.

Kto może odśnieżać dachy?

Osoba zajmująca się odśnieżaniem dachu powinna odbyć szkolenie BHP, którego program uwzględnia wszelkie zagadnienia związane z odśnieżaniem dachu. Pracownik ten powinien też dysponować aktualnym badaniem lekarskim, potwierdzającym jego zdolność do pracy na wysokości. Przy pracach na wysokościach do trzech metrów, stosowne badania należy przechodzić co trzy-pięć lat. Przy wyższych wysokościach, okres ten skraca się do dwóch-trzech lat. Pracownicy, którzy przekroczyli pięćdziesiąty rok życia, muszą natomiast przechodzić badania co roku. Obowiązek okresowej kontroli dyspozycji pracowników stanowi spore utrapienie dla części nadzorców. Z tego względu, decydują się oni na zatrudnienie profesjonalnych firm, zajmujących się obsługą techniczną nieruchomości. Takie przedsiębiorstwa dysponują wykwalifikowanym personelem, z niezbędnymi certyfikatami i referencjami. Usługi odśnieżania dachów świadczy m.in. firma Mobil Serwis spod Warszawy.

Środki ostrożności przy pracy na dachu

Prace na wysokości wymagają nie tylko przeszkolonego personelu, ale też odpowiednich zabezpieczeń. W przypadku dachów, pracownicy powinni być obligatoryjnie zaopatrzeni w środki ochrony osobistej, zapobiegające upadkom. Przy doborze sprzętu należy wziąć pod uwagę warunki pracy, przede wszystkim konstrukcję dachu, jego kształt i stromość. W parze z oprzyrządowaniem musi iść również odpowiedni ubiór – zimowa odzież z wygodnymi rękawicami roboczymi. Obuwie powinno posiadać elastyczne podeszwy i zapewniać dobrą przyczepność do podłoża. Przy odśnieżaniu mokrych bądź śliskich powierzchni, należy zadbać dodatkowo o zabezpieczenie głowy. W tym celu sprawdzają się hełmy ochronne. Niezależnie od dobranego sprzętu oraz ubioru, odśnieżanie każdego dachu powinno być poprzedzone szczegółowym rozpoznaniem. Pozwoli to zaplanować pracę i dobrać optymalną technikę odśnieżania. Tylko wówczas prace będą wykonane szybko, sprawnie i w pełni bezpiecznie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz