Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo maszyn. Audyt bezpieczeństwa, analiza ryzyka i ocena zgodności

Bezpieczeństwo maszyn. Audyt bezpieczeństwa, analiza ryzyka i ocena zgodności
Niezawodne i bezpieczne funkcjonowanie maszyn jest podstawą ciągłości pracy zakładów przemysłowych z branży produkcyjnej, która przekłada się na efektywność i rentowność ich działalności. Każdy wypadek z udziałem pracownika lub uszkodzenie maszyny przyczynia się do zakłócenia procesów produkcyjnych, skutkiem czego są mniejsze lub większe straty dla przedsiębiorstwa. W jaki sposób zminimalizować ryzyko takich zdarzeń?


Wypadki przy pracy i awarie maszyn przemysłowych wiążą się nierozerwalnie z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorcy. Likwidacja niektórych strat oznacza bardzo wysokie koszty, inne z kolei mogą być nieodwracalne, jak jest np. w przypadku poważnych uszkodzeń ciała pracownika. Zapobieganiu takim sytuacjom służą nowoczesne systemy bezpieczeństwa maszyn i procesów przemysłowych.

Przebieg, cele i rezultaty audytu bezpieczeństwa maszyn

Pierwszym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa w środowisku zakładu przemysłowego powinna być szczegółowa kontrola aktualnego stanu maszyn i prowadzonych z ich udziałem procesów. Temu zadaniu służy audyt bezpieczeństwa maszyn, którego przeprowadzenie należy zlecić uprawnionym w tym zakresie ekspertom.

Inżynierowie, zajmujący się analizą ryzyka w zakładzie, w pierwszym etapie pracy zbierają wszystkie informacje dotyczące użytkowanego sprzętu oraz praktykowanych sposobów obsługi maszyn. Następnie zebrane dane porównują z obowiązującymi normami i przepisami, co pozwala na ocenę zgodności z obowiązującymi wymogami prawnymi.

Wyniki tak przeprowadzonej analizy dają pełen obraz ograniczeń i możliwości istniejącego parku maszynowego. Specjalista jest więc w stanie określić, które aspekty pracy maszyn stanowią szczególne źródła zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i samych urządzeń oraz jakie są możliwości poprawy istniejącego stanu rzeczy.

Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz ekspert określa nie tylko bieżący stan maszyn, ale także ryzyko zagrożeń, jakie mogą pojawić się w kolejnych fazach eksploatacji urządzenia.

Przygotowując się do audytu bezpieczeństwa maszyn w zakładzie przemysłowym warto wybierać specjalistów, którzy po dokonaniu analiz przedstawiają szczegółowy raport, zawierający oceny ryzyka oraz informacje na temat zgodności z wymaganiami prawnymi. Taki raport otrzymasz zawsze przy współpracy z ekspertami z grupy ELOKON.

Dalsze działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa maszyn

Na podstawie raportu obejmującego analizę ryzyka, ocenę zgodności z normami i sugestie, dotyczące możliwości poprawy bezpieczeństwa maszyn, możliwe jest opracowanie dalszej strategii postępowania.

Dobry specjalista, na podstawie rzetelnych analiz i badań, przygotowuje indywidualne rozwiązania, służące nie tylko maksymalnemu dostosowaniu maszyn do istniejących wymogów, ale przede wszystkim ukierunkowane na redukcję ryzyka pod kątem technicznego bezpieczeństwa maszyn.

Wszelkie modernizacje urządzeń zakładowych muszą być wykonywane w oparciu o fachowe projekty bezpieczeństwa. Tylko dzięki nim możliwe jest dostosowanie maszyn do wszystkich wymagań w taki sposób, by ograniczyć koszty związane z eksploatacją, a jednocześnie zwiększyć dyspozycyjność całego systemu.

Ostatnim etapem prac nad poprawą bezpieczeństwa maszyn i procesów powinna być ocena kontrolna, służąca potwierdzeniu sprawności wdrożonych rozwiązań i ich zgodności z normami. Efekt działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa maszyn powinien być udokumentowany Deklaracją Zgodności UE i odpowiednimi certyfikatami.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz