Materiał Partnera

Bezbłędne malowanie ścian

Bezbłędne malowanie ścian

Pomalowanie ścian w domu wydaje się być prostą sprawą. Wałek, pędzel, farba i malujemy. No, właśnie… czy, aby tylko to wystarczy? Najprostsze czynności designerskie są najczęściej najtrudniejsze. Aby nie popełnić ważnych błędów i mieć pięknie, oryginalnie pomalowane ściany, warto pamiętać o kilku zasadniczych czynnościach, których podczas malowania ścian nie wolno pod każdym względem pominąć. O nich wiedzą fachowcy, amatorzy już niekoniecznie mają ich świadomość.

Przygotowujemy podłoże

Niedoskonałości nie znikną same z siebie pod powierzchnią nowej warstwy farby. Przygotowanie podłoża malarskiego jest więc jednym z najistotniejszych etapów prac malarskich. Ściany należy odpowiednio zaadaptować do aplikacji farby. Należy przede wszystkim bardzo uważnie ocenić stan powierzchni ścian oraz zaplanować niezbędne prace. Na początku musimy odkurzyć, odtłuścić i przede wszystkim dokładnie obejrzeć ścianę. Następnie naprawmy pęknięcia i uszkodzenia. Należy też bezwzględnie usunąć łuszczące się powierzchnie pozostałych warstw oraz odstające, luźne elementy tynków. Usuwamy wszelkie pleśnie i grzyby. Na końcu ścianę gruntujemy.

Odpowiedni dobór farby i narzędzi

Materiały malarskie powinny być odpowiednio dobrane. Pędzle nie mogą być słabej jakości, ponieważ pozostawią na ścianie włosie. Wałki powinny mieć fakturę dobraną do rodzaju farby. Mogą bowiem utrudnić równomierne rozprowadzenie farby po powierzchni ścian. Producenci farb zazwyczaj sugerują, jakie należy zastosować narzędzia do ich produktu. Podobne informacje znajdują się na wałkach. Ponadto wybór taśmy malarskiej ma olbrzymie znaczenie. Zbyt mocna taśma malarska, podczas odrywania jej od podłoża, może odchodzić wraz z farbą. Zbyt słaba taśma natomiast może się odklejać. Taśmę zawsze odrywa się, gdy farba jest mokra. Tak samo farby powinny być dobrej jakości. Słabe farby albo produkty, które zostały wymieszane ze zbyt dużą ilością wody niezbyt dobrze kryją malowaną powierzchnię ściany. Lepiej więc zainwestować w jedną, a dobrej jakości farbę niż malować złą kilka razy jedną powierzchnię ściany, by uzyskać idealne krycie i kolor.

Ważne – sposób aplikacji farby

Malowanie ścian mokrych lub jeszcze wilgotnych to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Ściana zawsze powinna być sucha, by nie powstawały pęcherze. Innym błędem jest nierówne malowanie, co powoduje powstanie przebarwień, smug, a także uwidocznienia się śladów wałka. Aplikacja farby powinna wyglądać następująco - z góry na dół. Dobra jest również technika na literę „v”. Godna uwagi jest zasada tak zwanego „mokrego brzegu”. Polega ona na malowaniu kolejnych fragmentów ściany wtedy, gdy farba jest jeszcze mokra. Malowanie ścian lub sufitu można przerwać wtedy, gdy cała powierzchnia została pokryta nową warstwą farby. Podczas malowania nie można też za mocno dociskać wałka do ściany.

Temperatura i wilgotność

Producenci farb określają warunki, jakie powinny panować w pomieszczeniu podczas malowania. Zawsze należy się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem prac malarskich.  Bardzo ważne są tutaj odpowiednia temperatura i wilgotność. Podczas malowania temperatura powinna się wahać między 18 a 25 stopni Celsjusza. Powietrze nie może być zbyt suche ani zbyt wilgotne, a ten czynnik reguluje temperatura panująca w pomieszczeniu.

- Malowanie ścian tak naprawdę nie jest trudne. Ale warto pamiętać kilku podstawowych zasadach, by móc się na długo cieszyć ładnie i równo odświeżoną ścianą - twierdzi Rafał Olender z firmy Usługi Budowlano-Remontowe z Łomianek koło Warszawy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz