Artykuł sponsorowany

Beton na placu budowy domu

Beton na placu budowy domu

Pusty plac, zwiezione materiały budowlane i wykończeniowe oraz stukot łopat – tak mniej więcej na początku wygląda plac budowy. Z czasem, kiedy praca wskakuje na wysokie obroty, do tego widoku należy dołączyć również betoniarkę, dzięki której będzie można zobaczyć widoczne efekty w postaci wylewki, a później stropów czy schodów. Wielu inwestorów zastanawia się, co składa się na mieszankę w gruszce, a także jaki beton wykorzystać przy budowie domu.

Jak powstaje beton?

Pytanie z pozoru banalne – jak to: jak powstaje beton? Trochę cementu, trochę wody i gotowe! Ten proces wcale nie jest taki prosty, a do jego przygotowania są potrzebne nie tylko odpowiednie materiały, takie jak wspomniany wcześniej cement, a także inne kruszywa czy piasek, ale przede wszystkim wiedza i doświadczenie. Zacznijmy jednak od podstawowego składnika, a więc wody. To właśnie jej dodatek odgrywa kluczową rolę, dbając o prawidłowy przebieg procesu hydratacji cementu, czyli jego uwodnienia. Do wymieszania betonu nie nada się jednak ani woda mineralna, ani tym bardziej morska – najlepiej sprawdzi się ta, która pochodzi z sieci wodociągowej.

Wracając jednak do „suchych” części składowych, warto zatrzymać się przy cemencie. To mineralne spoiwo troszczy się o twardość i wytrzymałość mechaniczną mieszanki. Istotnym elementem jest również kruszywo, stanowiące od 65% do nawet 80% całkowitej objętości betonu. Jego zaletą jest nie tylko zwiększenie urabialności, ale też zapewnienie szczelności przykładowej posadzki. Do mieszanki może trafić nie tylko naturalne kruszywo otaczakowe, ale również kruszywo łamane mechanicznie bądź sztuczne. W ostatnim czasie coraz chętniej do betonu dodaje się domieszki chemiczne, jednak ich zawartość nie powinna przekroczyć 5%. Cel ich stosowania wynika przede wszystkim ze zwiększenia odporności na warunki atmosferyczne czy też korozji.

Jaki beton przy budowie domu jednorodzinnego?

Beton betonowi nierówny – inna mieszanka sprawdzi się jako posadzka, inna zaś nada się do wykonania stropów. Każdy inwestor powinien jednak szczególną uwagę zwrócić na klasę mieszanki. Jeżeli chodzi o płytę podłogową, to tutaj można postawić na klasę C 16/20 lub C 12/15, natomiast wtedy, kiedy w grę wchodzą stropy, absolutne minimum to C 20/25. Wynika to przede wszystkim z przyczyn konstrukcyjnych, wszak strop musi wytrzymać nie tylko swój ciężar, ale również obciążenie użytkowe i ściany działowe. W przypadku fundamentu najlepiej jest zastosować klasę C 16/20. Warto pamiętać o tym, by sięgać po beton ze sprawdzonego źródła, a takim jest firma Sobet Phu Andrzej Sobieraj.

Jak widać, nawet tak oczywisty materiał budowlany jak beton kryje swoje tajemnice, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto już rozpoczął lub dopiero planuje budowę domu.

Opracowanie:
Miechów, Składowa 1
tel. 509 565 741
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz