Materiał Partnera

Beskid Niski – pomysł na udany urlop

Beskid Niski – pomysł na udany urlop

Beskid Niski jest regionem często pomijanym w urlopowych planach, między innymi ze względu na sąsiedztwo popularnych Bieszczad. Jest to jednak kraina, która ma turystom bardzo wiele do zaoferowania. Charakteryzuje ją unikalne bogactwo kulturowe i przyrodnicze, nie brak tu również atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez wielu zwany ostatnim dzikim pasmem górskim w Polsce, Beskid Niski to pomysł na relaksujący i ciekawy urlop dla całej rodziny.

Beskid Niski – podstawowe informacje

Beskid Niski to część Karpat. Rozciąga się od Nowego Sącza po Sanok, znajduje się również na terenie Słowacji. Najbardziej znanym atutem tego obszaru są malownicze doliny, w których znajdują się niezamieszkałe już wsie i liczne, niekiedy nawet kilkusetletnie cerkwie. Szczyty górskie nie przekraczają tu wysokości 1000 metrów. Wyjątkowość tych terenów podkreśla stosunkowo mała liczba turystów i niezadeptane szlaki. Dzięki temu poczuć się tu można jak prawdziwy odkrywca. W centrum regionu znajduje się Magurski Park Narodowy, w którym znaleźć można aż 800 gatunków roślin (w tym 59 chronionych) oraz 200 gatunków zwierząt
(z czego większość stanowią ptaki).

W Beskidzie Niskim nietrudno o spokój, ciszę i samotność. Coś dla siebie mogą tu znaleźć jednak też miłośnicy kurortów – wystarczy odwiedzić Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysową-Zdrój czy Wapienne lub położoną na jego obrzeżach Krynicę-Zdrój. Warto też zatrzymać się w jednym z klimatycznych miejsc, oferujących wypoczynek w otoczeniu natury, jak Chatka na Wołowcu.

Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim?

Beskid Niski idealnie nadaje się przede wszystkim na wycieczki piesze i rowerowe. Piękna przyroda i malowniczo położone, często ukryte, zabytki sprzyjają zwiedzaniu. Ścieżki rowerowe i szlaki tematyczne, których wciąż przybywa, ułatwiają poznawanie tej krainy. Szlaki i łąki przemierzać można również konno – znajdują się tu stadniny koni huculskich. Zimą uprawiać można zaś narciarstwo biegowe i zjazdowe.

Ten wyjątkowy region to bogactwo przyrodnicze, ale też kulturowe. Historycznie zamieszkują go Łemkowie – pochodząca z Rusi grupa etniczna. Po II Wojnie Światowej zostali oni wysiedleni, a na te tereny w późniejszych czasach wróciła jedynie część z nich. Pozostałością po barwnej kulturze łemkowskiej są liczne cerkwie, obecne w większości wsi na terenie Beskidu Niskiego. Ich ciekawa architektura determinuje charakter tych obszarów. Nie brakuje tu świątyń zabytkowych, drewnianych, bardzo dobrze zachowanych. To prawdziwy fenomen na skalę światową.

Miłośnicy historii z pewnością chętnie odwiedzą również jeden z licznych cmentarzy z czasów I Wojny Światowej, na których, co stanowi ewenement, chowano wszystkich żołnierzy, także wrogich. Są one pełne ciekawych architektonicznie form oraz podniosłych inskrypcji na cześć poległych w boju. Na terenach Beskidu Niskiego odkryć można również ślady konfederatów barskich – walczył tu bowiem sam Kazimierz Pułaski.

Beskid Niski to miejsce, gdzie nietrudno obcować z kulturą i historią, a także przyrodą. Zaznać tu można błogiego spokoju, zatrzymując się w jednym z malowniczo położonych gospodarstw agroturystycznych, spacerując dolinami, wspinając się na niewielkie szczyty czy obserwując ptaki. Podążać można również szlakiem drewnianych cerkwi lub przedwojennych szybów naftowych czy wojskowych cmentarzy. Odwiedzić skansen, pijalnię wód mineralnych
w Krynicy-Zdroju czy park wodny w Wysowej. Zimą pojeździć na nartach lub wybrać się na kulig. To wyjątkowy region, odmienny od innych pasm górskich, wciąż opierający się masowej turystyce. Warto go poznać.

Opracowanie:
Krzywa 7
tel. 503 953 673
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz