Materiał Partnera

Będę właścicielem psa, jakim szczepieniom musi być poddawany pies?

Będę właścicielem psa, jakim szczepieniom musi być poddawany pies?

Zwierzak to nie zabawka. Planując stać się właścicielem czworonoga, trzeba mieć na uwadze fakt, iż poza zapewnieniem pupilowi codziennej porcji ruchu, pielęgnacji i właściwie dobranego pokarmu, należy poddawać go okresowym badaniom profilaktycznym i szczepieniom ochronnym. Zobaczmy, jak wygląda kalendarz szczepień psa?

Szczepienia szczeniąt mają na celu ochronę młodych czworonożnych organizmów przed następstwami groźnych chorób. Biorąc szczeniaka do domu, nie można zapomnieć o jego odrobaczeniu.

Przed szczepieniem koniecznie psiaki muszą być odrobaczone

Pierwsze odrobaczenie powinno być już między 3. a 5. tygodniem życia, aby wykluczyć zakażenie szczeniaczków larwami glist jeszcze w życiu płodowym piesków. Jest to podstawowe pytanie do właściciela suki, od którego bierzemy młode. Jeśli nasz nowy przyjaciel nie był odrobaczony, jeszcze będąc u matki, jest to pierwsza czynność – na około 2 tygodnie przed szczepieniem psa, którą zaleci lekarz weterynarii.

Tu warto wspomnieć, że należy korzystać z usług weterynaryjnych z miejsc, które mają pozytywne opinie wśród właścicieli, oraz do którego Ty i Twój piesek macie zaufanie. Przykładem przychodni weterynaryjnej o nieposzlakowanej opinii jest, chociażby Gabinet Weterynaryjny Magdalena Wieczorek.

Kalendarz szczepień szczeniaka

Po całkowitym odrobaczeniu szczeniaka, gdy już jest wolny od pasożytów, możemy przystąpić do szczepień ochronnych.

Do podstawowych szczepień, jakimi powinniśmy objąć psiaka, są:

W 6. tygodniu życia szczepienia przeciwko

 • Nosówce
 • Parwowirozie

W 9. tygodniu życia szczepienia przeciwko

 • Nosówce
 • Parwowirozie
 • Chorobie Rubartha

W 12. tygodniu życia szczepienia przeciwko

 • Nosówce
 • Parwowirozie
 • Chorobie Rubartha

Około 12-16 tygodnia - Szczepienia przeciwko wściekliźnie

Co roku przypominające szczepienia:

 • Nosówce
 • Parwowirozie
 • Chorobie Rubartha
 • Wściekliźnie.

W naszym kraju istnieje obowiązek szczepienia przeciwko jedynie wściekliźnie. Za jego brak Powiatowy Inspektorat Weterynarii może ukarać właściciela mandatem w wysokości 500 złotych. Ze względu na wysoką śmiertelność szczeniaków w pierwszym roku życia zaleca się zaszczepić przeciwko parwowirozie, nosówce i chorobie Rubartha. Można również zaszczepić psiaczka przeciwko leptospirozie czy też kaszlowi kenelowemu.

Szczepionki skojarzone dla psów, postępowanie poszczepienne

Podobnie jak w przypadku dzieci, tak i u piesków stosuje się szczepionki skojarzone, które w jednym zastrzyku pozwalają ochronić zwierzę przed kilkoma chorobami. W pierwszych dniach po przybyciu szczeniaczka do domu, dopóki nie przejdzie obowiązkowych 3 dawek szczepiennych przeciwko nosówce i parwowirozie warto separować malucha od kontaktu z innymi psiakami.Warto zadbać, aby nie miał bezpośredniego kontaktu z psami, ich odchodami i moczem, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

Opracowanie:
Włocławek, Chłodna 28
tel. 601 200 562
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz