Materiał Partnera

Będę mamą – krok po kroku o tym o co zadbać w oczekiwaniu na nowe życie.

Będę mamą – krok po kroku o tym o co zadbać w oczekiwaniu na nowe życie.

Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak decyzja o powiększeniu rodziny, chęć posiadania dziecka wiąże się również ze wzięciem odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo, zdrowie i prawidłowy rozwój. Dlatego wykorzystaj czas ciąży na znalezienie dla siebie i maleństwa najlepszego rozwiązania w obszarze zdrowia.

Zachodząc w ciążę, każda z kobiet myśli, że na wszystko ma czas i ze wszystkim zdąży. Przecież dziecko nie rodzi się z dnia na dzień, a 9 miesięcy ciąży jest wystarczające, aby sobie wszystko dobrze rozplanować i poukładać. To tyle na temat teorii, a jak wygląda życie? Życie pokazuje nam, że jeśli czegoś nie zaplanujemy, nie rozpiszemy, to okaże się, że połowa oczywistych oczywistości, która miała być sprawdzona, rozmyła się, rozproszyła innymi słowy – nie została zrobiona.

To już pewne! Jestem w ciąży! Od czego powinnam zacząć.

Na początek koniecznie trzeba udać się do ginekologa, celem potwierdzenia pozytywnego wyniku testu ciążowego Zaleca się, aby taka pierwsza wizyta odbyła się do około 9 tygodnia ciąży, czyli mniej więcej 80 % kobiet w tym czasie zauważa rzeczywiste opóźnienie się okresu i wykonuje test ciążowy. Ta pierwsza wizyta u swojego ginekologa wcale nie musi wiązać się z wyborem tzw. Lekarza prowadzącego ciążę. Kobieta zachodząc w ciążę, ma wybór, sama określa w czyje ręce powierzy swoje nienarodzone dziecko. Czy zostanie przy dotychczasowym lekarzu? Czy wybierze innego specjalistę? Ta decyzja całkowicie należy do niej. Ma czas około 3-4 tygodni, od czasu pierwszej wizyty potwierdzającej zajście w ciążę, by założyć kartę ciąży u właściwego lekarza prowadzącego.

Wybór lekarza prowadzącego ciążę – czym się kierować?

Nie ma idealnej recepty, złotej zasady, która mówi, że trzeba kierować się takim, a nie innym kierunkiem. Przede wszystkim wybierz lekarza prowadzącego, któremu ufasz, nie jest to tożsame ze stwierdzeniem, którego znasz, gdyż zdarza się, że znamy danego specjalistę ekspedienta, farmaceutę, lekarza, teoretycznie lubimy go, ale nie do końca ufamy w słowa, stwierdzenia, które ona przekazuje. W tej dziedzinie po trosze kieruj się intuicją a w dużej mierze rozsądkiem. Na pewno warto posiłkować się opiniami koleżanek, które niedawno rodziły, bądź są w bardziej zaawansowanej ciąży niż twoja, ale pamiętaj to, co lubi jedna osoba nie koniecznie druga akceptuje.

Jak zatem dokonać wyboru? To nie takie trudne, trzeba pamiętać, że każda wizyta w trakcie ciąży będzie się wiązać z:

 • Badaniami laboratoryjnymi
 • Badaniami USG (minimum 3 w całym okresie ciąży)
 • Badaniami KTG – badanie tętna płodu, prawdopodobnie w ostatnim trymestrze ciąży

Mając tę wiedzę, warto wybrać lekarza, który gwarantuje ci dostęp do najważniejszych z punktu widzenia twojego i dziecka bezpieczeństwa, jak chociażby Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Madent-Med., który swoim pacjentkom w ciąży oferuje:

 • Prowadzenie ciąży - opiekę ginekologiczną na czas ciąży,
 • Opiekę położniczą,
 • Badania USG,
 • Badania KTG,
 • Opiekę stomatologiczną kobiet ciężarnych,
 • Kontrolne badania cytologiczne,
 • Podstawową opiekę zdrowotną.

Jak widzimy, w jednym miejscu masz dostęp do wszelkiej niezbędnej pomocy lekarskiej i środowiskowej (o wyborze położnej dla twojego dziecka musisz poinformować szpital w momencie porodu). To bardzo ważne, gdyż z każdym miesiącem będzie ci coraz ciężej przemieszczać się z miejsca w miejsce, a mając wszystko pod jednym adresem:

 • Zyskujesz spokój, że w twoje karcie pacjenta każdy ze specjalistów będzie mógł się zapoznać z zaleceniami twojego lekarza prowadzącego;
 • Zyskujesz czas – w trakcie jednego pobytu możesz zarówno skorzystać z wizyty kontrolnej stomatologicznej (ciąża to moment, w którym szczególnie musisz zadbać o stan swojego uzębienia), jak i wizyty kontrolnej.

Ciąża to wspaniały czas, warto, aby wykorzystać go jak najlepiej i przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie, gdyż w pierwszych tygodniach życia dziecka, nie będziesz miała głowy do tego, aby chodzić po stomatologach, czy szukać przychodni dla siebie i swojego dziecka.


Numery telefonów:

Telefon stacjonarny:   23 679-22-22, 23 679-10-29

Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska,  Stacjonarna i Wyjazdowa czynna całodobowo: 23 679-10-29, 791-863-600

Poradnia stomatologiczna: 602-215-800

Opracowanie:
Raciąż, Błonie 22
tel. 23 679 22 22
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz