Artykuł sponsorowany

Banki żywności - czy wiesz, na czym polega ich idea?

Banki żywności - czy wiesz, na czym polega ich idea?

Działalność banków żywności została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych. To tam John Van Hengel wyszedł z taką inicjatywą, kiedy to po zakończeniu swojej kariery zawodowej zaczął pomagać najuboższym. Po tym wydarzeniu popularność pomocy biednym z wykorzystaniem żywności, która zostałaby zutylizowana stale rośnie. Dowiedz się, jak działają banki żywności oraz kto może podarować im żywność!

Banki żywności - na czym polega ich działalność?

Obecnie w naszym kraju funkcjonują 32 banki żywności, z roku na rok przybywa tego typu organizacji. Wbrew pozorom bank żywności jest organizacją dobrowolnie utworzoną, która nie jest nastawiona na uzyskiwanie korzyści. Jej głównym celem jest bezpłatne pozyskiwanie żywności oraz bezpłatna jej dystrybucja.

Głównym powodem powstania banków żywności było marnowanie sporej ilości żywności przez sklepy. Zazwyczaj banki zbierają żywność, która nie została przeznaczona na sprzedaż ze względu na wystąpienie wadliwych opakowań lub tych produkowanych masowo o niskim terminie przydatności. Oczywiście wszystkie produkty sprawdzane są pod względem wartości odżywczych i tylko te, które nie budzą zastrzeżeń są przeznaczane do konsumentów (w tym przypadku instytucji charytatywnych). W oddawanie niepotrzebnych produktów spożywczych angażują się przede wszystkim sklepy spożywcze, restauracje oraz markety.

Niedawno powstał nowy Bank Żywności w Elblągu z inicjatywy Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. Wspomniana instytucja wspiera jadłodajnie, placówki charytatywne oraz inne instytucje działające na terenie regionu elbląskiego. Jej misją jest ratowanie żywności przed utylizacją oraz udzielanie pomocy żywnościowej najbardziej potrzebującym.

Czy warto oddawać żywność bankom żywności?

Oczywiście, że tak! Dzięki działalności banków możliwe jest nie tylko uniknięcie marnowania żywności, ale także pomoc osobom, które głodują oraz nie mają środków na jedzenie. Większość banków żywności, które działają w Polsce zajmuje się również organizacją różnorodnych akcji mających na celu promowanie ich działalności oraz przestrzeganie przed marnowaniem żywności, czy ich niepotrzebną utylizacją. Również Ty sam możesz wpłynąć na ich lepsze funkcjonowanie, zaprzestając dokonywania zakupów zbędnych produktów żywnościowych, które później i tak zostaną wyrzucone. Wspomniane produkty mogą zostać oddane właśnie bankom żywności. W ten sposób zostaną zdecydowanie lepiej wykorzystane. W każdym roku z pomocy banków żywności korzystają rodziny wielodzietne, bezrobotni, osoby niepełnosprawne, dzieci, jak i seniorzy, którzy zostali sami i nie mają środków na podstawowe potrzeby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz