Artykuł sponsorowany

Balneoterapia – uzdrawiające kąpiele

Balneoterapia – uzdrawiające kąpiele

Balneoterapia jest działem fizjoterapii, w którym do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych wykorzystywane są naturalne surowce lecznicze. Metody te są skuteczne w leczeniu chorób stawów, bólów kręgosłupa, nerwobóli, a także cukrzycy i otyłości. Pomagają również przy dolegliwościach skórnych oraz pozwalają się zrelaksować, redukując przemęczenie i stres. Terapeutyczne właściwości kąpieli są znane od wieków. Za najpopularniejsze a jednocześnie najbardziej skuteczne uważa się kąpiele w borowinie i solance.

Z zabiegów z zakresu balneoterapii można skorzystać w specjalistycznych ośrodkach SPA, rehabilitacyjnych oraz odnowy biologicznej. W woj. śląskim godnym polecenia ośrodkiem specjalizującym się w balneoterapii jest Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Kąpiele borowinowe i solankowe odbywają się w tym sanatorium z wykorzystaniem własnych zasobów.

Kąpiele borowinowe

Kąpiele borowinowe stosuje się w leczeniu wielu schorzeń. Są skuteczne jako terapia uzupełniająca w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów oraz przy rehabilitacji narządów ruchu po kontuzjach. Kąpiele borowinowe wykorzystuje się także w łagodzeniu stanów zapalnych mięśni i stawów. Borowina znacząco poprawia termoregulację organizmu oraz oczyszcza organizm z toksyn. Borowinę bardzo często stosuje się również do leczenia chorób kobiecych, jak nadżerki czy stany zapalne pochwy. W ostatnich latach zauważono, że zabiegi borowinowe przynoszą wymierne korzyści w leczeniu niepłodności, ponieważ zawiera ona czynne substancje biologiczne typu hormonalnego, które pobudzają wydzielanie hormonów jajnikowych, nadnerczowych i przysadkowych. Kąpiele borowinowe stosuje się nie tylko w celach leczniczych, ale także pielęgnacyjnych. Borowina ma bowiem silne działanie antycellulitowe, opóźnia proces starzenia się skóry, poprawia jej jędrność, a także niweluje zmarszczki i odżywia włosy.

Kąpiel solankowa

Kąpiele solankowe przynoszą wiele korzyści – zarówno dla naszej skóry, jak i zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. Są one wskazane osobom zmagającym się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Kąpiele solankowe mają również silne działanie relaksacyjne – rozluźniają i działają łagodząco w stanach napięcia fizycznego i psychicznego. Kąpiele w solance wywołują w organizmie szereg pozytywnych reakcji, m.in. poprawiają krążenie krwi, wpływają na wentylację płuc oraz wzmacniają odporność. Są także wskazane przy terapiach odchudzających, ponieważ pobudzają przemianę materii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz