Materiał Partnera

Balneoterapia – uzdrawiające kąpiele

Balneoterapia – uzdrawiające kąpiele

Balneoterapia jest działem fizjoterapii, w którym do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych wykorzystywane są naturalne surowce lecznicze. Metody te są skuteczne w leczeniu chorób stawów, bólów kręgosłupa, nerwobóli, a także cukrzycy i otyłości. Pomagają również przy dolegliwościach skórnych oraz pozwalają się zrelaksować, redukując przemęczenie i stres. Terapeutyczne właściwości kąpieli są znane od wieków. Za najpopularniejsze a jednocześnie najbardziej skuteczne uważa się kąpiele w borowinie i solance.

Z zabiegów z zakresu balneoterapii można skorzystać w specjalistycznych ośrodkach SPA, rehabilitacyjnych oraz odnowy biologicznej. W woj. śląskim godnym polecenia ośrodkiem specjalizującym się w balneoterapii jest Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Kąpiele borowinowe i solankowe odbywają się w tym sanatorium z wykorzystaniem własnych zasobów.

Kąpiele borowinowe

Kąpiele borowinowe stosuje się w leczeniu wielu schorzeń. Są skuteczne jako terapia uzupełniająca w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów oraz przy rehabilitacji narządów ruchu po kontuzjach. Kąpiele borowinowe wykorzystuje się także w łagodzeniu stanów zapalnych mięśni i stawów. Borowina znacząco poprawia termoregulację organizmu oraz oczyszcza organizm z toksyn. Borowinę bardzo często stosuje się również do leczenia chorób kobiecych, jak nadżerki czy stany zapalne pochwy. W ostatnich latach zauważono, że zabiegi borowinowe przynoszą wymierne korzyści w leczeniu niepłodności, ponieważ zawiera ona czynne substancje biologiczne typu hormonalnego, które pobudzają wydzielanie hormonów jajnikowych, nadnerczowych i przysadkowych. Kąpiele borowinowe stosuje się nie tylko w celach leczniczych, ale także pielęgnacyjnych. Borowina ma bowiem silne działanie antycellulitowe, opóźnia proces starzenia się skóry, poprawia jej jędrność, a także niweluje zmarszczki i odżywia włosy.

Kąpiel solankowa

Kąpiele solankowe przynoszą wiele korzyści – zarówno dla naszej skóry, jak i zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. Są one wskazane osobom zmagającym się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Kąpiele solankowe mają również silne działanie relaksacyjne – rozluźniają i działają łagodząco w stanach napięcia fizycznego i psychicznego. Kąpiele w solance wywołują w organizmie szereg pozytywnych reakcji, m.in. poprawiają krążenie krwi, wpływają na wentylację płuc oraz wzmacniają odporność. Są także wskazane przy terapiach odchudzających, ponieważ pobudzają przemianę materii.

Opracowanie:
Goczałkowice-Zdrój, Uzdrowiskowa 54
tel. 32 449 20 00
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz