Materiał Partnera

Badanie jakości paliwa

Badanie jakości paliwa

Kilka lat temu odbyły się ogólnokrajowe kontrole na stacjach paliw. Powód? Mówi się, że w jednej na pięć stacji, tankując benzynę albo olej, można się liczyć z tym, że wlewamy paliwo wzbogacone o wodę lub rozpuszczalnik. Jednak z biegiem lat powstał specyfik, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy paliwo jest oszukane, czy też nie. Pasta wodoczuła to produkt, który nam na to pozwala. Sprawdźmy, jak z niego korzystać.

Przeznaczenie pasty wodoczułej

Pasta wodoczuła przeznaczona jest do wykrywania wody (H2O) w zbiornikach zawierających paliwa lub inne pochodne ropy naftowej.

Gdzie można kupić pastę wodoczułą?

Pastę wodoczułą można kupić przede wszystkim w Internecie, czy to w znanym serwisie aukcyjnym czy po prostu w sklepie Internetowym. Jednym z miejsc w Internecie, które jest godne polecenia, to sklep Włodzimierza Jaszczak, który prowadzi firmę zajmującą się produkowaniem pasty wodoczułej Alchem. W ofercie sklepu znajdziemy dwie opcje pasty wodoczułej, a najmniejsza gramatura kosztuje poniżej średniej ceny, czyli mniej niż 40 zł.

Ile kosztuje pasta wodoczuła?

Cena jest zależna od wielkości opakowania, zazwyczaj mamy dwie opcje do wyboru: 60 g i 150 g. Mniejsza pojemność kosztuje od 40 do 60 zł, natomiast za większą musimy już zapłacić kwotę z rzędu 100-130 zł.

Sposób użycia

Pastę należy nanieść cienką warstwą (powinna mieć możliwie jednakową grubość, około 1 mm) na łatę pomiarową.

Należy pokryć fragment łaty pastą na wysokości, gdzie spodziewana jest obecność wody lub dowolnie długi jej odcinek. Następnie łatę bądź inną sondę z naniesioną pastą należy zanurzyć do najniższego punktu zbiornika i po upływie kilku (około 5) sekund wynurzyć.

W przypadku wystąpienia wody następuje przebarwienie pasty (z jasnego różu w ciemny).

Pastę należy nanosić na powierzchnię suchą, odtłuszczoną.

Długość odbarwionego odcinka na łacie pomiarowej pozwala na ilościowe określenie wody w zbiorniku. Pomiar należy wykonywać w momencie, gdy płyn nie jest wzburzony (po odstaniu). Pomiar należy wykonać trzykrotnie.

Czy warto kupić pastę wodoczuła?

Naszym zdaniem, jak najbardziej! Jeśli nie jesteśmy pewni, czy paliwo, za które często płacimy niemałe pieniądze, nie jest ,,wzbogacane” o wodę czy rozpuszczalnik, to taki zakup na pewno nam się przyda. Poza tym - pasta wodoczuła daje wiarygodny wynik, dlatego też pozwala nam sprawdzić, czy nasza ulubiona stacja jest uczciwa względem swoich klientów, czy jednak nie.

Podsumowując, pasta wodoczuła to doskonały sposób na to, by sprawdzić, czy paliwo zawiera w sobie dodatki, które są niemile widziane.

Opracowanie:
Strzelce Krajeńskie, Chrobrego 13B lok. 9
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz