Artykuł sponsorowany

Badanie EKG – na czym polega i co pozwala wykryć?

Badanie EKG – na czym polega i co pozwala wykryć?

Elektrokardiografia spoczynkowa, czyli badanie znane jako EKG to najpopularniejsze badanie  serca. Wykonuje się je w celu zbadania rytmu pracy serca i wykrycia ewentualnych zaburzeń w jego pracy. Elektrokardiografię wykonuje się za pomocą aparatów EKG, czyli elektrokardiografów, które rejestrują prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Sprawdź, jak przebiega to badanie oraz jak się do niego przygotować. Zobacz też, jakie jednostki chorobowe pozwala wykryć elektrokardiografia.

Na czym polega badanie EKG?

Badanie EKG pozwala na szybkie wykrycie groźnych chorób serca, takich jak niedokrwienie mięśnia sercowego czy zaburzenia rytmu serca. Elektrokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym dla pacjenta, nie wymaga również specjalistycznego przygotowania. Dla uzyskania poprawnych wyników warto jednak by w dniu badania pacjent zrezygnował z picia kawy oraz palenia papierosów, ponieważ używki te podnoszą ciśnienie oraz przyspieszają rytm serca. Najlepiej także unikać ciężkich obfitych posiłków, picia alkoholu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli pacjent przyjmuje leki, przed wykonaniem badania powinien poinformować  o tym lekarza

Badanie EKG trwa nie więcej niż 10 minut i wykonywane jest na przeznaczonej do tego kozetce. Pacjent kładzie się na wznak, a personel medyczny odtłuszcza klatkę piersiową, po czym smaruje np. żelem EKG miejsca przyłożenia sześciu elektrod przyssawkowych lub jednorazowych w celu polepszenia kontaktu pomiędzy skórą pacjenta a elektrodami. Elektrody umieszcza się także na kończynach, z tym że w tym wypadku są to elektrody klamrowe.

Za pomocą elektrod elektrokardiograf odbiera sygnały ze skóry, które następnie zapisywane są w formie krzywej na papierze. Zapis ten pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości i jest podstawą do zlecenia dalszych badań, np. badania holterowskiego EKG.

Rodzaje elektrokardiografów

Istnieje wiele rodzajów aparatów EKG, które stosuje się w szpitalach, przychodniach i gabinetach prywatnych. Większość obecnie dostępnych na rynku elektrokardiografów jest mobilna, dzięki czemu aparaturę tę bez problemu można transportować, a także podłączyć do komputera stacjonarnego. Szeroki wybór elektrokardiografów znajdziemy np. w ofercie firmy Byt-Med Sp. z o.o. specjalizującej się w sprzedaży oraz serwisie sprzętu medycznego.

Aparaty EKG wyposażone są na ogół w cyfrową pamięć, która pozwala na przechowywanie od kilku do przeszło tysiąca badań  – w zależności od wybranego modelu. Na rynku dostępne są mobilne systemy EKG, na które składa się elektrokardiograf i dodatkowa zewnętrzna drukarka laserowa, umieszczone na specjalnym wózku medycznym.

Aparaty EKG podzielić możemy także ze względu na ilość kanałów:

  • elektrokardiografy 1-kanałowe – najprostszy rodzaj dostępnych urządzeń,
  • aparaty EKG 3, 6 i 12-kanałowe – obecnie najpopularniejsze aparaty, pozwalające na wykonanie badań w pełnym zakresie.

Jakie choroby pozwala wykryć badanie EKG?

Za pomocą badania przeprowadzonego profesjonalnym aparatem EKG lekarz może wykryć wiele nieprawidłowości i chorób serca. Badanie to jest niezbędne w diagnostyce takich jednostek chorobowych jak:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • nieprawidłową częstotliwość pracy serca,
  • zawał serca,
  • wady serca,
  • objawy zapalenia mięśnia sercowego,
  • objawy zapalenia osierdzia.

Warto jednak pamiętać, ze jest to tylko jedno z wielu badań, niezbędnych do ostatecznej diagnozy.

Opracowanie:
Bytom, Witczaka 66 lok. 12
tel. 32 281 53 21
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz