Artykuł sponsorowany

Badania wymagane do in vitro

Badania wymagane do in vitro

Leczenie niepłodności poprzez przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego in vitro jest jedną z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych metod. Żeby jednak mogła ona zakończyć się pełnym sukcesem i para mogła wreszcie cieszyć się z ciąży i odliczać dni do pojawienia się długo oczekiwanego dziecka, najpierw konieczne jest przeprowadzenie u obojga partnerów odpowiednich badań, na podstawie których będzie można stwierdzić czy kwalifikują się oni do zabiegu in vitro. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega kwalifikacja do in vitro i jakie badania są konieczne do wykonania u kobiety, a jakie u mężczyzny.

Precyzyjna ocena przyczyn problemów z zajściem w ciążę

Zanim rozpocznie się procedurę zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, najpierw konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki u obojga partnerów i stwierdzenie, jakie są przyczyny problemów z zajściem w ciążę, czyli niepłodności. Wszystkie wykonywane w tym celu badania mają na celu ustalenie u pacjentki przyczyn zaburzeń funkcji jajnika i weryfikację drożności jajowodów, natomiast u partnera ocenę jakości nasienia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach: Zanim przystąpi się do wykonywania szczegółowych badań lekarskich u pacjentów przed rozpoczęciem procedury in vitro, najpierw przeprowadza się z nimi szczegółowe wywiady lekarskie, w których szczególną uwagę poświęca się czynnikom, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo i rokowania zapłodnienia pozaustrojowego.

Wywiady lekarskie oraz wypełniane przez pacjentów ankiety mają na celu przede wszystkim określenie ich historii medycznej, czyli przebytych chorób, przyjmowanych lekarstw oraz ewentualnego występowania chorób genetycznych w rodzinach obojga partnerów. W przypadku kobiet dla lekarza istotne będą także informacje dotyczące pierwszej miesiączki, długości trwania cyklu czy objawów owulacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE oboje partnerów przed zapłodnieniem in vitro muszą również mieć wykonane testy w kierunku infekcji WZW typu B i C oraz w kierunku wirusa HIV. Często u pacjentów wykonywane są badania w kierunku kiły i chlamydiozy. Pozostałe rodzaje wykonywanych badań różnią się w zależności od płci.

Jakie badania wykonuje się przez in vitro u kobiet?

Przed rozpoczęciem procedury in vitro kobiecie wykonuje się różnego typu badania hormonalne oraz badania obrazowe. Przede wszystkim wykonywane są badania stężenia AMH, FSH, TSH oraz prolaktyny. Kobieta jako badanie wstępne ma również wykonywane standardowe badanie ginekologiczne, badanie cytologiczne, wykonywany jest też posiew oraz pomiar pH pochwy. Kobieta ma także wykonywane badanie USG narządu rodnego, wraz z oceną pęcherzyków antralnych oraz badania związane z zabiegiem punkcji jajników. Wśród badań obrazowych w celu oceny stanu anatomicznego narządu rodnego u kobiet, oprócz badania USG, wykonuje się także badanie HSG, czyli histerosalpingografię lub badanie HyCoSy, czyli histerosalpingosonografię. W przypadku podejrzenia zmian jajowodowych w ramach badań wymaganych do in vitro wykonuje się laparoskopię z badaniem drożności jajowodów.

Jakie badania są wykonywane przed in vitro u mężczyzn?

U mężczyzn badania diagnostyczne przed rozpoczęciem in vitro nie są tak samo skomplikowane jak u kobiet. Podstawowym wykonywanym zabiegiem jest badanie nasienia, które ma na celu określenie jakości ejakulatu, czyli przede wszystkim liczebności i ruchliwości plemników. W przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników badań wykonywane są jeszcze badania dodatkowe, które mają na celu określenie przyczyn otrzymania złych wyników. W tym celu wykonuje się m.in. badania mające na celu ocenę prawidłowości budowy narządów płciowych, wielkości i prawidłowego położenia jąder, obecności powrózka nasiennego, położenia cewki moczowej, konsystencji nasieniowodów oraz konsystencji najądrzy. Dodatkowo pacjentowi czasami się zleca wykonanie badań endokrynologicznych oraz testy genetyczne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz