Artykuł sponsorowany

Badania u młodych i dorosłych psów – jakie przeprowadzić?

Badania u młodych i dorosłych psów – jakie przeprowadzić?

Bez względu na to, czy planujesz pierwszą wizytę u weterynarza, czy też wybierasz się na coroczne badanie, warto posiąść wiedzę na temat podstawowych testów i badań, które powinien przeprowadzić weterynarz w oparciu o wiek i ogólny stan zdrowia psa. Sprawdźmy, które badania diagnostyczne zaliczają się do grupy badań obowiązkowych, a które można pominąć, jeżeli stan zwierzęcia nie wzbudza żadnych obaw.

Testy dla szczeniąt

Jednym z najważniejszych testów jest badanie fizykalne, które obejmuje: oględziny szczeniaka od nosa do ogona, sprawdzanie parametrów życiowych, ocenę stanu jego ciała, osłuchanie serca i płuc, badanie palpacyjne węzłów chłonnych, ocenę oczu, uszu i zębów, a także sprawdzanie nieprawidłowości kości i stawów. Podczas serii szczepień szczenięcia najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o pobranie próbki kału. Analiza pasożytów jelitowych w kale powinna zostać przeprowadzona podczas pierwszej wizyty oraz w razie potrzeby podczas kolejnych spotkań. Pasożyty jelitowe są niezwykle powszechne u szczeniąt i mogą być przenoszone przez mleko matki. Dodatkowo nie wszystkie są widoczne gołym okiem, dlatego konieczna jest analiza mikroskopowa stolca. Jeśli szczenię ma więcej niż sześć miesięcy, zalecane jest wykonanie testu na obecność robaczycy serca, która może być przenoszona przez krew poprzez ugryzienie zakażonego komara i jeśli nie będzie leczona, spowoduje uszkodzenie jego serca i płuc.

Badania i testy u dorosłego psa

Morfologia u psa to podstawowe badanie, wykonywane w gabinecie weterynaryjnym, takim jak Gabinecie Weterynaryjnym Lek Weterynarii Tomasza Garbala, które pozwala wykryć niedokrwistość, sprawdzić liczbę białych krwinek oraz ustalić prawidłową czynność nerek i wątroby. W uzasadnionych przypadkach morfologia powinna być wykonywana raz do roku. W przypadku psów dorosłych bardzo ważny jest test kału. Identyfikacja i leczenie pasożytów jelitowych utrzymują psa w zdrowiu i chronią członków rodziny, ponieważ niektóre pasożyty jelitowe mogą przenosić się na ludzi. Podobnie jak w przypadku szczeniąt, testy w kierunku robaczycy serca i chorób przenoszonych przez kleszcze są zwykle zalecane do przeprowadzania razem – zwłaszcza na obszarach, gdzie kleszcze są powszechne.

Analiza moczu

Analiza moczu u psa może pomóc w identyfikacji wielu schorzeń, w tym infekcji dróg moczowych, utraty zdolności koncentracji (często obserwowanej w przypadku chorób nerek) lub potencjalnych kamieni w moczu. Nie wszystkie badania są konieczne, ale jeżeli weterynarz zaleci ich wykonanie, warto zdecydować się na ten krok. Wiele chorób, wykrytych we wczesnej fazie leczenia, daje duże szanse na pełne wyleczenie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz