Materiał Partnera

Badania techniczne pojazdów – kiedy je przeprowadzić?

Badania techniczne pojazdów – kiedy je przeprowadzić?

Badania techniczne pojazdów są bardzo ważne. W ostatnich latach zmieniło się wiele przepisów dotyczących takich badań, dzięki czemu coraz większa liczba kierowców regularnie odwiedza stacje kontroli pojazdów. W zależności od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy, badanie techniczne wykonuje się w innym czasie. Poza obowiązkowym badaniem technicznym pojazdu, możemy zostać skierowani na dodatkowy przegląd techniczny.

Kiedy wykonać badania techniczne pojazdów?

Większość pojazdów, którymi się poruszamy muszą przejść badania techniczne przynajmniej raz w roku. Przeprowadzenie takich badań oferują stacje kontroli pojazdów, a wśród nich np. Stacja Kontroli Pojazdów Sylgas. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowych aut. W pierwszych latach po rejestracji nowego pojazdu, jego przegląd wykonuje się rzadziej niż co rok. W przypadku nowych samochodów osobowych, samochodów ciężarowych o masie do 3,5 tony oraz motocykli i przyczep o masie do 3,5 tony, pierwsze badanie techniczne należy wykonać do trzech lat od zarejestrowania pojazdu. Z kolei drugie badanie powinno być przeprowadzone w ciągu kolejnych dwóch lat. Na następna badania techniczne trzeba się zgłaszać co rok.

Podobnie sytuacja wygląda z nowymi ciągnikami rolniczymi, przyczepami i motorowerami. Te pojazdy muszą przejść badania techniczne w ciągu trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Jednakże różnica polega na tym, że drugie badanie techniczne i każde kolejne wykonuje się co dwa lata.

W przypadku zabytkowych pojazdów i lekkich przyczep badania techniczne wykonywane są tylko jeden raz. Ma to miejsce przed rejestracją tych pojazdów, jednakże mogą zostać one skierowane na dodatkowe badania. W przypadku wykorzystywania takich pojazdów w celach zarobkowych również powinno się regularnie przeprowadzać badania techniczne.

Wiele pojazdów już od dnia pierwszej rejestracji musi przechodzić coroczne przeglądy techniczne. Wśród takich pojazdów znajdują się:

  • pojazdy uprzywilejowane,
  • pojazdy do nauki jazdy i przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy,
  • pojazdy transportujące materiały niebezpieczne,
  • pojazdy samodzielnie zabudowane,
  • pojazdy zasilane gazem,
  • taksówki.

Z kolei najczęściej przeglądy techniczne muszą przechodzić autobusy. Pierwsze ich badania wykonuje się przed upływem roku od daty pierwszej rejestracji, a każde kolejne badanie musi zostać wykonane w ciągu pół roku.

Dodatkowy przegląd techniczny

Zdarzają się sytuacje, że mimo posiadania ważnego badania technicznego pojazdu możemy zostać skierowani na wykonanie dodatkowych badań pojazdu. Skierowanie to może być wydane przez organy kontroli ruchu drogowego lub starostów powiatowych. Organy kontroli ruchu drogowego wydają takie skierowanie, gdy jest podejrzenie, że pojazd stanowi zagrożenie w ruchu drogowym, narusza wymagania ochrony środowiska lub był uczestnikiem wypadku, podczas którego doszło do uszkodzenia ważnych elementów pojazdu. Z kolei starości powiatowi mogą wydać skierowanie o dodatkowym badaniu technicznym w celu ustalenia danych niezbędnych do rejestracji pojazdu.

Opracowanie:
Łazy, Konstytucji 3 Maja 38a
tel. 32 671 02 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz