Artykuł sponsorowany

Badania psychologiczne podczas postępowania sądowego

Badania psychologiczne podczas postępowania sądowego

Rola psychologa w społeczeństwie jest ogromna, ale bardzo często nie dotyczy wyłącznie prowadzenia terapii, wystawiania opinii i diagnoz. W niektórych sytuacjach staje się ważną częścią postępowania sądowego, gdzie jako ekspert z zakresu psychologii pomaga sędziemu podjąć decyzję na temat losów osób zaangażowanych w proces. Ceniona jest jego wiedza oraz bezstronność.

Psycholog w postępowaniu sądowym – ważne informacje

Psychologia wykorzystywana jest podczas współpracy z sędzią lub systemem w celu rozwiązania procesu i zrozumienia motywów jednej ze stron biorącej udział w postępowaniu. Współpracując z psychologami, jak na przykład ekspertami z Gabinetu Terapeutycznego i Rozwoju Osobistego Anety Zaleskiej, otrzymać można wsparcie w formie zarówno opinii psychologicznej, jak i przygotowania się do samej rozprawy.

Pomoc może dotyczyć różnych aktywności, ale bardzo często psycholog występuje w roli biegłego sądowego. Powoływany jest, aby sporządzić opinię na temat wiarygodności zeznań przesłuchiwanych, ich stanu psychologicznego, albo jako wsparcie podczas przygotowywanie się do procesu lub na etapie przesłuchiwania. Może przeprowadzić też analizę akt sprawy, wydawać zaświadczenia o przebytej terapii osoby wychodzącej z nałogu.

Badania psychologiczne

Doświadczony psycholog dysponuje narzędziami, które mogą zostać wykorzystane podczas spraw z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i spraw rozwodowych. Przeprowadza on rozmaite badania, które mają na celu ocenić:

  • stopień wiarygodności,
  • typ osobowości,
  • kompetencje rodzicielskie obojga małżonków lub jednego z nich,
  • preferencje dziecka dotyczące rodzica,
  • więzi dziecka z rodzicami i pozostałymi członkami rodziny,
  • zaburzenia osobowościowe partnerów,
  • zagadnienia związane z psychologią transportu.

Badania te mogą mieć formę testów psychologicznych, analizy przypadku, rozmów z psychologiem, analizy zastanych dokumentów, które mogą wspomóc podjęcie decyzji dotyczącej dalszych losów osób biorących udział w rozprawie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz