Materiał Partnera

Badania okulistyczne kierowców

Badania okulistyczne kierowców

Każdy kandydat na kierowcę musi przejść obowiązkowe badania okulistyczne. Podobnie jest w przypadku odnawiania badań wśród kierowców zawodowych, prowadzących między innymi autobusy, maszyny budowlane, czy też pojazdy ciężarowe. Dowiedz się zatem, jak wygląda analiza stanu wzroku przed kursem prawa jazdy kategorii B.

Przebieg badania

Badanie okulistyczne kierowców odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest wnikliwy wywiad z pacjentem, dotyczący występujących chorób, oraz ich przebiegu. Szczególnie ważne mogą być informacje dotyczące cukrzycy, przebytych operacji oczu, czy też drobniejszych zabiegów – np. chirurgicznego usuwania gradówek. W kolejnym etapie przeprowadzane są przy użyciu specjalistycznych sprzętów i narzędzi, odpowiednie analizy stanu wzroku. Mowa o badaniu określającym ostrość widzenia bez korekcji okularowej, z korekcją okularową, czy o badaniu dotyczącym oceny pola widzenia. Ważne jest również przeprowadzenie badania wrażliwości na olśnienie, widzenia zmierzchowego, czy też widzenia obuocznego. Olbrzymie znaczenie dla uzyskania pozytywnego rezultatu opinii okulistycznej, jest również niezaobserwowanie u pacjenta problemów z rozpoznawaniem barw. W przypadku daltonizmu (wada wzroku, w wyniku której oko nie jest zdolne do rozpoznania barwy zielonej i rozróżnienia koloru czerwonego, żółtego i pomarańczowego), tritanopii (brak zdolności do rozpoznawania barwy niebieskiej i żółtej), protanopii (nierozpoznawanie barwy czerwonej), czy też deuteranopii (problem z rozpoznaniem barwy czerwonej i zielonej), można uzyskać prawo jazdy, pod warunkiem przejścia dodatkowych, specjalistycznych kursów związanych z obsługą pojazdu oraz stosowaniem się do prawa drogowego.

Jeśli poszukujesz gabinetu, w którym przeprowadzane są badania wzroku kierowców, skieruj się do zakładu optycznego Optic-Express. Nie tylko zajmuje się on bowiem sprzedażą i doborem soczewek, ale nawet kwalifikowaniem i wysyłaniem pacjentów z zaćmą na rewolucyjne operacje w czeskiej klinice o światowym uznaniu!

Uniwersalne parametry okulistyczne dla kategorii B

Dla kategorii B uniwersalnymi parametrami, które pozwalają uzyskać pozytywną opinię okulistyczną, są:

  1. Ostrość wzroku – każdego oka osobno oraz przy patrzeniu razem nie mniej niż 0,5 po korekcji;
  2. Rozpoznawanie barw – nie jest wymagane;
  3. Widzenie obuoczne – możliwość uzyskania pozytywnej opinii po spełnieniu kilku warunków (ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,6 z korekcją dopuszczalną do +/- 8,0 D, przy czym pole widzenia oka widzącego musi wynosić minimum 80 stopni od skroni i co najmniej 30 stopni od nosa oraz w górę i w dół);
  4. Pole widzenia – każdym okiem co najmniej 50 stopni od skroni i 20 stopni od nosa oraz w górę i w dół;
  5. Widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie – w przypadku nieprawidłowości po laserowej korekcji oka, lub przy wykorzystywaniu pojazdów do celów służbowych,  opinia pozytywna uzależniona od zakresu wady;
  6. Korekcja – brak przeciwskazań do uzyskania pozytywnej opinii w przypadku korekcji okularowej, soczewkowej, a nawet wewnątrzgałkowej.

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz