Materiał Partnera

Badania okulistyczne – gdzie zrobić i jak często je powtarzać?

Badania okulistyczne – gdzie zrobić i jak często je powtarzać?

Wzrok to cenny zmysł, który narażony jest na różne schorzenia, a wady wzroku nie są już zarezerwowane tylko dla podeszłego wieku. Coraz więcej osób musi nosić okulary lub soczewki nawet w młodym wieku – astygmatyzm i krótkowzroczność są na porządku dziennym. Czy można się przed nimi uchronić? Jak często robić badania wzroku? Tym zajmujemy się w dalszej części artykułu!

Popularne wady wzroku

Pogorszenie się jakości widzenia wynika najczęściej z upośledzenia działania podstawowych mechanizmów odpowiadających za odbieranie bodźców wizualnych. Wady wzroku to przede wszystkim problemy z refrakcją oraz akomodacją oka, co skutkuje powstaniem astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności. Poza tym istnieje wiele chorób dotyczących narządu wzroku, jak jaskra, retinopatia, zaćma czy zespół suchego oka. Choroby te często rozwijają się powoli i po cichu, więc nie należy bagatelizować drobnego dyskomfortu widzenia – z pozoru błahy powód wizyty u okulisty może okazać się zalążkiem choroby. 

Oczy to delikatne narządy, więc nierzadko stają się „ofiarami” innych chorób ogólnoustrojowych. Wpływ na obniżenie komfortu widzenia mają, np. cukrzyca oraz miażdżyca. Dlatego warto wykonywać regularne badania wzroku i każdą drobnostkę konsultować z okulistą – szybka reakcja gwarantuje przywrócenie komfortu widzenia. 

Warto też mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach wady wzroku mogą dotknąć nawet młodych ludzi. Krótkowzroczność jeszcze kilka lat temu była domeną osób po czterdziestce, ale obecnie wiek ten się obniża. Praca przy komputerze, ciągłe scrollowanie smartfona i godziny spędzone przed telewizorem nie pozostają obojętne dla zdrowia naszych oczu. Dlatego trzeba dbać o higienę oczu i regularnie kontrolować ich stan.

Badania wzroku – kiedy i gdzie?

Badanie wzroku warto wykonywać przynajmniej raz na 2 lata, nawet jeżeli nie dokuczają nam żadne dolegliwości związane z tym narządem. Częste kontrole stanu wzroku gwarantują, że w razie, czego można szybko działać i wprowadzić niezbędne środki zaradcze, jak np. dobrze dobrane okulary. Osoby, które już noszą okulary lub cierpią na inne choroby powinny badać oczy raz w roku. Odwiedzając gabinet okulisty, na zwykłej wizycie kontrolnej, można spodziewać się podstawowych badań, które obejmują:

  • komputerowe badanie wzroku,
  • badanie ciśnienia wewnątrz oka,
  • kontrolę ostrości wzroku (np. odczytywanie liter z tablicy Snellena).

Kiedy zaistniej taka potrzeba, okulista zleci dodatkowe, bardziej specjalistyczne badania, które są w stanie wykryć popularne choroby oczu, jak zaćma czy jaskra. Dodatkowe badania wzroku to:

  • badanie pola widzenia,
  • badanie obrazowe oka (np. OTC),
  • USG oka,
  • szerokokątne badanie dna oka.

Rodzaj badania wzroku jest ściśle powiązany z przyczyną, z którą pacjent zgłasza się do wybranego gabinetu okulistycznego. Badania wzroku można wykonać w placówkach publicznych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, jak i prywatnych. Centrum Okomedical to świetne miejsce na wykonanie badań wzroku. Pracują tu specjaliści z wszystkich dziedzin dotyczących narządu wzroku – okulista, ortoptysta, optometrysta, a także optycy. Dzięki temu można znaleźć kompleksowe rozwiązanie problemów związanych ze wzrokiem: wady refrakcji, krótko- i nadwzroczność, a także problemy z widzeniem obuocznym np. z zezem.

Opracowanie:
Krzeszowice, Wyki 10
tel. 577 454 540
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz