Artykuł sponsorowany

Badania lekarskie pracowników. Co mówią przepisy?

Badania lekarskie pracowników. Co mówią przepisy?

Badania lekarskie pracowników musi wykonać każda osoba, która zostaje zatrudniona na podstawie umowy o pracę i podlega Kodeksowi pracy. Skierowanie na badania wykonywane przez lekarza medycyny pracy wydawane jest przez pracodawcę, w związku z tym pokrywa on również wszelkie koszty z tym związane. Co warto wiedzieć na temat badań lekarskich? Jakie czynności są podczas nich wykonywane? Kiedy jeszcze należy zgłosić się do lekarza medycyny pracy?

Badania wstępne dla każdego pracownika

Badania lekarskie określane wstępnymi dotyczą wszystkich tych pracowników, którzy zostają zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub są przenoszeni wewnątrz struktury firmowej na inne stanowisko. Podstawą do ich wykonania są szkodliwe warunki dla zdrowia, które dla wielu zawodów oznaczają co innego. Wśród najpopularniejszych przykładów wymienia się pracę:

  •  na wysokości,
  • wśród hałasu,
  • w nocy,
  • przed komputerem,
  • własnym głosem.
Jak zauważa specjalista z przychodni lekarskiej CMC-Cracow Medical Center w Krakowie: Wiele osób uważa, że badania lekarskie dotyczą osób, które pracują na dużych wysokościach lub halach produkcyjnych, gdzie są narażone na duże natężenia hałasu. Tymczasem zagrożeniem okazuje się być praca przed komputerem, która może wpływać na pogorszenie się wzorku lub praca głosem w przypadku nauczycieli. W skrajnych przypadkach, kiedy pracownik nie dba o swoje zdrowie, te schorzenia mogą być naprawdę poważne. Dlatego badania wstępne mają na celu określenie, czy dana osoba ma już jakiś problem – podkreśla.

Badania okresowe – co warto o nich wiedzieć?

Każda osoba pracująca na podstawie umowy o pracę ma obowiązek wykonywania regularnych, okresowych badań przeprowadzanych przez lekarza medycyny pracy. Podczas kontroli specjalista bada daną osobę oraz stwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania konkretnego zawodu lub nie wydaje pozwolenia na dalszą pracę. Jednak brak zaświadczenia dla wykonywania jednej czynności nie oznacza, że nie można podjąć żadnego zajęcia. Nie powinno ono jednak kolidować z tymi kwestiami zdrowotnymi, które u pacjenta są najsłabsze, ponieważ może pojawić się identyczna sytuacja.

Co jaki czas powinny być wykonywane badania lekarskie?

W zależności od wykonywanego zawodu oraz zagrożeń płynących z zajmowania konkretnego stanowiska, badania pracownicze powinny być powtarzane co 2-5 lat. Ten największy limit przeznaczony jest dla pracowników biurowych, którzy praktycznie nie są narażeni na żadne szkodliwe warunki – nawet na działanie komputera. Najkrótszy czas dotyczy z kolei pracowników narażonych na działania różnego rodzaju oparów, czy szkodliwych pyłów.

Warto pamiętać – zwłaszcza będąc pracodawcą – że brak aktualnych badań pracowników może zakończyć się poważnymi konsekwencjami i wysoką karą grzywny. Skierowanie powinno być wydawane przez dział kadr w przedsiębiorstwie, a jeżeli taki nie istnieje to przez samego właściciela.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz