Artykuł sponsorowany

Badania lekarskie na prawo jazdy. Jak przebiegają i jak długo są ważne?

Badania lekarskie na prawo jazdy. Jak przebiegają i jak długo są ważne?
Osoby ubiegające się o prawo jazdy muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż jednym z najistotniejszych elementów przygotowania kandydata, są specjalistyczne badania lekarskie. To właśnie dzięki uzyskanym w ten sposób wynikom lekarz może stwierdzić, czy konkretne predyspozycje badanego, pozwalają mu na bezpieczne prowadzenie pojazdu silnikowego. Choć kontrola ta nie należy do szczególnie skomplikowanych, to z pewnością warto zapoznać się z najważniejszym informacjami na tej temat. Jakimi konkretnie?

Jak wygląda badanie?


Badania takiego oczywiście nie należy się obawiać, ponieważ w żadnym przypadku nie jest ono ani inwazyjne, ani tym bardziej bolesne. W pierwszej kolejności lekarz ocenia narządy słuchu, wzroku, równowagi oraz układ ruchu. W celu uzyskania jak najdokładniejszej precyzji badania przeprowadza się również ankietę dotyczącą ewentualnych objawów chorobowych. Następnie doświadczony lekarz przechodzi o oceny stanu zdrowia psychicznego i dokładnie sprawdza, czy istnieją pewne przesłanki mogące świadczyć o uzależnieniu od alkoholu.

Jeżeli wszystko jest w jak najlepszym porządku, a pacjent spełnia wszystkie stawiane mu kryteria, lekarz wypisuje specjalne oświadczenie. W tym miejscu warto wyraźnie podkreślić, iż u niektórych osób mogą pojawić się pewne ograniczenia. Dlatego też w oświadczeniu widnieją one pod postacią kodów, które opisują rodzaj przypadłości. Całe badanie trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut, dlatego też nie trzeba przejmować się ewentualnością poświęcenia sporej ilości czasu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak długo ważne są badania lekarskie?


Na to pytanie niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ ze względu na rozległy zakres badania, kwestia ta uzależniona jest od wielu różnych czynników. Wiele zależy od kategorii prawa jazdy, a także od wieku samego kierowcy. Jeśli w badaniu lekarskim zostały wykryte jakieś nieprawidłowości lub poważne ograniczenia, lekarz ma prawo zalecić częstszą kontrolę. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób, które mają wadę wzroku lub choroby przewlekłe. Dla zachowania jak największego stopnia bezpieczeństwa ruchu na drogach publicznych należy stale kontrolować, czy stan zdrowia kierowcy nie ulega pogorszeniu oraz, czy nie wpływa na zachowania za kierownicą. Badania także należy powtórzyć, jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane w związku z prowadzeniem pod wpływem alkoholu.

Badań lekarskich na prawo jazdy nie można przeprowadzić w dowolnej przychodni rodzinnej. Z racji ogromnej odpowiedzialności kontroli stanu zdrowia kandydata mogą podjąć się jedynie lekarze posiadający odpowiednie uprawnienia. Kompleksowe podejście w tym zakresie oferuje m.in. Prywatna Praktyka Lekarska prowadzona przez lek. medycyny pracy i internistę Andrzeja Steckiewicza. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na indywidualne podejście, jak i sprawną realizację badania oraz bardzo atrakcyjne ceny. Bez aktualnych badań lekarskich nie można przystąpić do egzaminu państwowego.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz