Artykuł sponsorowany

Badania lekarskie kierowców zawodowych. Na czym polegają?

Badania lekarskie kierowców zawodowych. Na czym polegają?
Aby zostać zawodowym kierowcą, nie wystarczy zdać egzaminu na prawo jazdy. Zgodnie z Ustawą o Transporcie Drogowym kandydaci do tej profesji (w zakresie kategorii C i D) poddać się muszą jeszcze specjalistycznym badaniom lekarskim, które należy w dodatku okresowo powtarzać. Jakie to badania i jak często trzeba je wykonywać? To z kolei reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r. Poniżej prezentujemy zbiór najistotniejszych informacji na ten temat.


Badaniom lekarskim dla zawodowych kierowców można poddać się zasadniczo tam, gdzie wykonywane są badania medycyny pracy. Ważne jednak, by w danej placówce zatrudniony był lekarz posiadający niezbędne uprawnienia do badania właśnie kierowców. Przykładem takiej placówki jest choćby Centrum Medyczne „Ultramedic” w Bielsku-Białej. Warto zaznaczyć, że jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz ów może skierować nas na dodatkowe badania i konsultacje specjalistyczne, dopiero na podstawie ich wyników wystawiając zaświadczenie o braku bądź występowaniu przeciwwskazań do pracy w charakterze kierowcy.

Badania okulistyczne

W ramach „standardowego” pakietu spodziewać się natomiast możemy z całą pewnością badań wzroku. Obejmują one nie tylko diagnozę ewentualnych wad takich jak krótko- bądź dalekowzroczność czy astygmatyzm – których istnienie nie musi wykluczać z zawodu kierowcy, o ile są one odpowiednio korygowane – ale też sprawdzenie reakcji na olśnienie, ocenę widzenia dwuocznego, barwnego i zmierzchowego (nyktometria), a także badanie pola widzenia (perymetria) oraz reakcji na olśnienie.

Inne badania

Oprócz badań okulistycznych trzeba wykonać także badania laryngologiczne, zawodowy kierowca bowiem musi mieć sprawny nie tylko wzrok, ale też słuch, czego wyznacznikiem może być chociaż zdolność słyszenia szeptu z odległości wynoszącej minimum 6 metrów. Do tego dochodzą jeszcze badania neurologiczne, sprawdzające m.in. koordynację wzrokowo-ruchową i czas reakcji, jak również badania psychologiczne.

Badania psychologiczne

Nie wolno wszak zapominać, że praca kierowcy wiąże się często z podwyższonym ryzykiem stresu, który nie ma prawa wpływać na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Nie chodzi o to, by się nie denerwować, lecz aby właśnie dobrze sobie z takim napięciem radzić, potrafić się mimo niego skutecznie koncentrować etc. Badania psychologiczne dla kierowców sprawdzają więc zdolność skupiania uwagi, ale też spostrzegawczość, pamięć, refleks czy umiejętność logicznego myślenia.

Jak przygotować się do badań

Badania lekarskie dla kierowców to nie egzamin, na którym można udzielić dobrej lub błędnej odpowiedzi i do którego da się wcześniej czegoś nauczyć. Możemy jednak zminimalizować ryzyko uzyskania mniej zadowalających wyników, do badania przystępując wyspanym i najedzonym, a najlepiej także po wizycie w toalecie, tak by nic nas nie rozpraszało. Warto również powstrzymać się od spożywania dzień wcześniej alkoholu i innych substancji odurzających.

Jak często poddawać się badaniom

Zgodnie z aktualnymi przepisami pierwsze tego typu badania wykonać należy, ubiegając się o pracę w charakterze kierowcy. Po upływie pięciu lat natomiast, jeśli wciąż chcemy zawodowo prowadzić pojazdy, trzeba je będzie powtórzyć. Okres ten skraca się po ukończeniu 60. roku życia i wynosi wówczas nie pięć lat, ale 30 miesięcy. Może się też zdarzyć, że lekarz w związku z naszym stanem zdrowia wystawi zaświadczenie obowiązujące przez odpowiednio krótszy czas.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz