Materiał Partnera

Badania kierowców do prawa jazdy – co warto wiedzieć?

Badania kierowców do prawa jazdy – co warto wiedzieć?

Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób podchodzi do egzaminów na prawo jazdy. To zaś wiąże się także z bardzo ważnym procesem orzecznictwa lekarskiego, które określone jest w polskim prawie w art. 75 oraz art.76 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Badania kierowców do prawa jazdy przeprowadzają zaś wyspecjalizowane gabinety lekarskie – medycyny pracy.

Badania ogólne

Przebieg badania dla kierowców do prawa jazdy, jest ogółem podobny w przypadku każdej z osób. Musi ono dotyczyć wszelkich zdolność, przeciwwskazań, czy też kłopotów, które mogą mieć istotny wpływ na to, w jaki sposób będzie prowadzony pojazd. Pacjent zatem przede wszystkim będzie miał sprawdzony stan wzroku. Badania okulistyczne będą dotyczyły reakcji oczu na nagłą ciemność oraz na jaskrawa światło, a także zakres widzenia. Istotą częścią, jest także określenie czy przyszły kierowca wyróżnia się prawidłowym zmysłem słuchu, a także odpowiednią równowagą.

Do kolejnych ważnych badań zaliczają się analizy układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, czy też nawet, w niektórych wypadkach EKG. W gabinetach medycyny pracy przyszli kierowcy poddawani są również testom układu nerwowego, mierzone jest ciśnienie, a także poziom cukru, oraz określa się, czy dana osoba stale zażywa jakieś używki lub leki. To pozwala przejść do złożonej procedury przeprowadzenia testów psychologicznych. Mają one duży wpływ na ogół bezpieczeństwa na drogach, a także dla zdrowia samego pacjenta. Dzisiaj wielokrotnie dochodzi do stwierdzenia u wielu osób stanów depresyjnych. Na szczęście dzięki odpowiedniej terapii z psychologiem, czy farmakologii, można skuteczne walczyć z tą chorobą cywilizacyjną.

Indywidualne badania

Bardzo ważnym etapem badań dla kierowców, są także indywidualne badania uwarunkowane stanem zdrowia pacjenta. Najczęściej jest to rozszerzona diagnostyka specjalistyczna lub laboratoryjna, która ma dokładnie określić, czy dana osoba na coś choruje. Dzisiaj gabinety medycyny pracy bardzo skrupulatnie podchodzą do czynności przeprowadzania badań, zwłaszcza, jeśli chodzi o młode osoby, stroniące często od wizyt u lekarzy. Część diagnostyki lekarze medycyny pracy wykonują we własnym zakresie, a inne specjalistyczne analizy mogą zlecić skierowaniem do innych specjalistów. Warto zatem wiedzieć, że badanie dla kierowców to nie zawsze tylko jedna wizyta lekarska!

Gdzie udać się na badania dla kierowców?

Jeśli chodzi o badania dla kierowców, najczęściej szkoła jazdy, z którą podjęliśmy współpracę zadba o to, aby trafić do dobrego specjalisty. Dzisiaj wiele firm podpisuje bowiem złożone umowy na świadczenie usług medycznych, które dotyczą również badań profilaktycznych wstępnych i okresowych, czy też badań do celów sanepidu. Takimi zakresem pomocy charakteryzuje się doświadczony lekarz Krystyna Mazalon-Kumala, której prywatny gabinet medycyny pracy znajdziesz w Opolu!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz