Artykuł sponsorowany

Badania i certyfikacja kotłów na paliwa stałe

Badania i certyfikacja kotłów na paliwa stałe

Produkcja i certyfikacja kotłów

Żyjemy w czasach bardzo dynamicznego rozwoju kulturowego i technologicznego, niestety co za tym idzie postępującej degradacji jakości powietrza. Znaczną część zanieczyszczeń emitują przestarzałe kotły na paliwa stałe. Nie jest to wyłącznie wina kotłów, a przeważnie użytkowników, którzy nieświadomi lub przekonani o słuszności swoich metod niewłaściwie użytkują swoje kotły, emitując kłęby gęstego dymu z kominów. Pomimo istniejących metod  redukcji emisji w kotłach starego typu, niewielu użytkowników je stosuje. W efekcie tej sytuacji Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w rankingu krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Jednym ze sposobów proceduralnej walki z tym zjawiskiem jest stale zaostrzany reżim norm emisji spalin oraz efektywności energetycznej urządzeń grzewczych. Celem tych działań jest konsekwentna eliminacja źródeł nieefektywnych i pozaklasowych. Przez to pojęcie należy rozumieć wszystkie urządzenia, które spalają paliwa stałe i nie spełniają założeń dyrektywy Eco Design. Obecnie obowiązuje zakaz produkcji urządzeń, których parametry emisyjne nie są potwierdzone certyfikatem na pełną zgodność z normą EN 303-5 oraz spełnianiem warunków Eco Design.

Niewątpliwie ostatnie zmiany przepisów w pierwszej linii dotknęły producentów kotłów, którzy są zobligowani do podnoszenia poziomu technologicznego swoich produktów. Wiąże się to z opracowaniem szczegółowego planu modernizacji produktów (lub wprowadzenia zupełnie nowych). Plan ten  wymaga uwzględnienia szeregu uwarunkowań fizykochemicznych dotyczących spalania paliw stałych w kotłach niskich mocy. Obecny poziom limitów emisyjnych wymaga wysokiej dokładności wykonania palników pelletowych czy retortowych oraz stosowania precyzyjnych układów napowietrzania komór spalania i układów napowietrzania wtórnego. Nie bez znaczenia w kontekście sprawnego i niskoemisyjnego spalania ma jakość paliw stałych. Obserwowany jest globalny trend popularyzacji pelletu, który stopniowo wypiera węgiel. Oba te paliwa cechuje dostępność zarówno dobrych, jak i bardzo złych jakościowo sortymentów. To dlatego w projektowaniu kotłów lub palników należy wziąć pod uwagę pracę w trudnych warunkach podczas spalania gorszej jakości paliw. Niestety spalanie paliw słabszej jakości jest nadal powszechne, ponieważ rynek paliw stałych determinuje cena, a ta z kolei wpływa na jakość. W kotłach z załadunkiem ręcznym istotne znaczenie mają budowa wymiennika oraz konstrukcja elementów ceramicznych. Typ wymiennika, kierunek wylotu spalin i zastosowane materiały izolacyjne w zasadniczym stopniu wpływają na sprawność energetyczną kotła. Wszystkie z powyższych uwarunkowań należy wziąć pod uwagę, projektując elektroniczny układ regulacji kotła. W kategorii sterowników stosowanych w urządzeniach grzewczych coraz większe znaczenie mają zaawansowane możliwości sterowania rozbudowanymi układami grzewczymi w odniesieniu do czujników zewnętrznych, ścisła kontrola procesu spalania czy obsługa zdalna za pośrednictwem modułów internetowych i aplikacji mobilnych.

Uwzględniając wszystkie powyższe uwarunkowania techniczne oraz trendy w branży kotłów grzewczych  okazuje się, że kocioł spełniający wymagania emisyjne oraz rynkowe to zaawansowane urządzenie z rozbudowanym układem regulacyjnym. Choć dla wszystkich producentów kotłów owa zmiana katalogu produktów na bardziej zaawansowane jest nie tyle wyborem ile koniecznością, o tyle nie dla wszystkich jest możliwa do szybkiego wprowadzenia. Wynika to w dużej mierze z poziomu technologicznego przedsiębiorstw ślusarsko-kotłowych. Nie wszyscy posiadają kadrę inżynierską czy wyspecjalizowane działy badań i rozwoju. Wspomniani producenci łączą się w grupy kapitałowe, aby móc szybko i niskim kosztem pozyskać technologię na produkcję kotłów spełniających obecne wymogi emisyjne. Ponoszą tym samym ogromne ryzyko związane z niedotrzymaniem właściwych reżimów produkcyjnych wynikających ze zróżnicowanych parków maszynowych w różnych zakładach produkcyjnych.  W celu odróżnienia produktów wewnątrz grupy dysponującej tym samym projektem stosuje się różne obudowy, inne sterowniki, różne materiały izolacyjne. Kłóci się to z zasadą mówiącą o tym, iż produkowany seryjnie kocioł ma być stuprocentowym odwzorowaniem egzemplarza poddanego certyfikacji, a jego produkcja powinna podlegać certyfikacji wyrobu.

Niestety wielu producentów decyduje się na takie rozwiązanie mimo ryzyka zakwestionowania ważności certyfikatu, wycofania produktu ze sprzedaży, a nawet nałożeniu kary finansowej na zakład. Wielu z nich nie wie, że nie posiadając własnego wyspecjalizowanego laboratorium testowego, które pracuje nad dostosowywaniem kotłów do stale zaostrzanych norm emisji spalin, a także nie posiadając doświadczenia w badaniu i certyfikacji kotłów na paliwa stałe, nie są pozbawieni możliwości wprowadzania do oferty nowych, konkurencyjnych produktów. Projekt, badania przygotowawcze, certyfikacja, optymalizacja produkcyjna, a nawet materiały marketingowe nie muszą angażować kadry małego rodzinnego przedsiębiorstwa. Wszystkie specjalistyczne działania zmierzające do tego, aby taki zaawansowany kocioł powstał, osiągał właściwe parametry emisyjne, był konkurencyjny i atrakcyjny dla użytkownika, można powierzyć firmie, która tę usługę wykona kompleksowo.

Rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z  kompleksowej usługi projektowo-wdrożeniowej firmy

Bez tytułu

dzięki której mogą Państwo zostać wyposażeni w technologię produkcji niskoemisyjnych kotłów na paliwa stałe wraz z pełną certyfikacją urządzeń na najwyższym poziomie. Korzyści wynikające ze współpracy z zespołem ekspertów z odpowiedniej pracowni to:

  • skrócenie czasu potrzebnego na opracowanie dokumentacji technicznej urządzenia o 80%,
  • skrócenie czasu potrzebnego na wdrożenie produktu do produkcji seryjnej o 70%,
  • skrócenie czasu potrzebnego na opracowanie instrukcji obsługi o 70%,
  • pełne wsparcie w zakresie badań przygotowawczych i certyfikacji urządzeń,
  • certyfikacja kotłów w instytucie światowej klasy,
  • wsparcie w certyfikacji technologii produkcji i wyrobu,
  • dostęp do gotowych materiałów marketingowych,
  • pełne wsparcie szkoleniowe (techniczne i marketingowe).

HEGS DESIGN jako zewnętrzny dział badań i rozwoju realizuje:

  • profesjonalne wsparcie  poparte doświadczeniem w budowaniu i certyfikacji kotłów,
  • wsparcie w zakresie dedykowanych rozwiązań sterowniczych,
  • dostęp do wyników badań i analiz,
  • precyzyjne dopasowanie konstrukcji do możliwości produkcyjnych,
  • nowoczesny design projektów, profesjonalną dokumentację produkcyjną,
  • wykonanie modyfikacji konstrukcji producenta, dostosowując je do obecnych wymagań przepisowych i emisyjnych,
  • modernizacje konstrukcji producenta nadając nowe funkcjonalności,
  • obniżanie kosztów produkcji,
  • wprowadzanie standardów produkcyjne i jakościowe.

HEGS DESIGN jako zewnętrzny dział konstrukcyjno-technologiczny projektuje:

  • kotły pelletowe (modułowe oraz zintegrowane),
  • kotły zgazowujące drewno,
  • nagrzewnice zgazowujące drewno,
  • kotły hybrydowe (drewno + pellet),
  • automatyczne nagrzewnice pelletowe,
  • kotły węglowe automatyczne,
  • palniki pelletowe samoczyszczące (spalanie pionowe i poziome)
  • zasobniki na pellet o nowoczesnym wzornictwie i modułowej konstrukcji
  • podajniki nierdzewne i stalowe od 1m do 2,5m
  • innowacyjne rozwiązania sterownicze,
  • wykonujemy zlecenia niestandardowe.

HEGS DESIGN współpracuje z akredytowaną jednostką certyfikacyjną, oferując najwyższy poziom certyfikacji w pełnym, wymaganym  zakresie. Firma dostosowuje też dla klientów urządzenia grzewcze do wymagań rynków zagranicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz