Artykuł sponsorowany

Badania dla zawodowych kierowców

Badania dla zawodowych kierowców

Zawodowi kierowcy muszą przechodzić badania lekarskie, które potwierdzą ich nienaganny stan zdrowia. Jest on niezbędny dla bezpiecznego prowadzenia pojazdów: autobusów, busów, taksówek, pojazdów ciężarowych i dostawczych, oraz wielu pojazdów specjalistycznych np. budowlanych. Na czym polegają zaś badania dla zawodowych kierowców?

Jak wyglądają badania dla zawodowych kierowców?

Badania, które wykonywane są zawodowym kierowcom, są bardziej złożone niż te, które zleca się kursantom prawa jazdy kategorii B. Przede wszystkim ich stan zdrowia nie może bowiem stwarzać zagrożenia na drodze, a także nie może wpływać na pogłębianie ewentualnie wykrytych wcześniej schorzeń. Lekarz medycyny pracy dokładnie musi zatem zapoznać się z przebiegiem chorób pacjenta, z przyjmowanymi przez niego lekami, z operacjami i zabiegami wcześniej przeprowadzonymi – wywiad jest zatem niesamowicie istotny.

Oprócz tego ważne są badania okulistyczne, laryngologiczne, oraz ogólne. Muszą one ocenić ogólną kondycję kierowcy. Pomaga w tym morfologia krwi, EKG czy też badanie moczu. Ważne są również badania psychologiczne, które mają stwierdzić czy zawodowy kierowca sprawdzi się w stresujących sytuacjach na drogach.

Skierowanie na badanie i jego koszt

Badania dla zawodowych kierowców wykonywane są na podstawie skierowania pracodawcy. To on musi pokryć koszty wizyt – ogólne badanie kosztuje 200 złotych, a psychologiczne 150 zł. Często płatności regulowane są w ramach podpisanych umów z daną placówką czy gabinetem specjalistycznym. Na to liczyć można współpracując z takimi specjalistami jak lekarz Barbara Foksa-Wojtaszczyk, która oferuje również badania okresowe czy kontrolne. Jak często zawodowi kierowcy powinni je wykonywać?

Jak często przeprowadzane są badania dla zawodowych kierowców?

Zawodowi kierowcy pierwsze badanie muszą mieć przeprowadzone jeszcze przed uzyskaniem danych uprawnień. Orzeczenie lekarskie jest jednym z elementów umożliwienia osobie uzyskania licencji. Nie oznacza to jednak tego, że jedno badanie wystarczy. Ważne jest jego okresowe powtarzanie. Zawodowi kierowcy przed sześćdziesiątym rokiem życia muszą stawiać się u lekarza medycyny pracy co 5 lat. Starsi kierowcy są zobowiązani do tego raz na 2,5 roku do czasu przejścia na emeryturę.

Jeśli chodzi o badania dodatkowe, są one zlecane m.in. po dłuższych okresach chorobowych. Za te uważa się choroby trwające dłużej niż 30 dni. Wtedy pracodawca musi wysłać swojego pracownika na tzw. badanie kontrole. Jest one ważne dla komercyjnych ubezpieczycieli, a także dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Opracowanie:
Szczecin, Królowej Jadwigi 15 lok. 2
tel. 91 434 46 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz