Artykuł sponsorowany

Badania dla sportowców – wizyta u lekarza medycyny sportowej

Badania dla sportowców – wizyta u lekarza medycyny sportowej

Badania dla sportowców przeprowadzają najczęściej lekarze interniści o dodatkowej specjalizacji w zakresie medycyny pracy oraz medycyny sportu. Sam zakres funkcjonowania tzw. medycyny sportowej, w tym m.in. trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia opisany jest w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 27 lutego 2019 roku. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?

Od konsultacji, po obligatoryjne badania

Medycyna sportowa jest skoncentrowana zarówno na osobach, które uprawiają sport amatorsko, jak i zawodowo. Obejmuje profilaktykę medyczną, ważne konsultacje medyczne oraz obligatoryjne badania dla tych, którzy chcą występować na różnego typu oficjalnych zawodach.

Jeśli chodzi o konsultacje medyczne, są one kierowane dla każdej osoby uprawiającej sport. Lekarz oceni wpływ treningów na organizm, pomoże dobrać metody regeneracji, a także leczenia ewentualnych pojawiających się w wyniku uprawiania sportu schorzeń. Szczególnie o konsultacje z lekarzem medycyny sportu powinni zabiegać rodzice dzieci kształcących się w danej dyscyplinie. Opinie specjalisty pomogą wdrożyć odpowiednią i ważną profilaktykę zdrowotną, w tym rehabilitację czy odnowę biologiczną.  Co zaś z tymi, którzy chcą uprawiać sport zawodowo lub to już robią? Oni muszą przechodzić obligatoryjne badania wstępne, okresowe oraz kontrolne.

O ich wykonanie prosić można lekarza medycyny internistę Mirosławę Paśko. Współpracuje ona zarówno z klubami, związkami i szkołami sportowymi, jak i z indywidualnymi osobami.

Badania wstępne, okresowe i kontrolne

Podobnie jak w przypadku medycyny pracy i w medycynie sportu wyróżnia się trzy rodzaje badań: wstępne, okresowe oraz kontrolne. Pierwsze z nich przeprowadza się dzieciom i młodzieży do ukończenia 21 roku życia. Są one przeznczone dla osób rozpoczynających uprawianie konkretnej dyscypliny sportowej. W późniejszym czasie muszą one przejść także badania okresowe. Podczas nich sprawdza się stan zdrowia sportowców, a powtarzać należy je co 6 miesięcy. Trzeci typ badań – kontrolne – są zaś głównie wykonywane u zawodników między 21 a 23 rokiem życia, którzy doznali urazu lub przebyli długi okres rekonwalescencji po zachorowaniu. Lekarz sprawdza podczas nich to, czy zawodnik może wrócić do czynnej aktywności sportowej, w tym do treningów.

Jak zaś wyglądają badania u lekarza medycyny sportu? Oprócz ważnego wywiadu z pacjentem zlecane są badania laboratoryjne i diagnostyczne. Istotne jest przeprowadzenie pomiaru antropometrycznego, EGK, morfologii i moczu, OB, glukozy czy sprawdzenie ostrości wzroku. Badanie lekarskie składa się na badanie ogólne, konsultację ortopedyczną, a także laryngologiczną i okulistyczną. Oprócz tego dla niektórych dyscyplin sportowych przewiduje się dodatkowe analizy. Podlegają im m.in. zawodnicy sportów walki czy sportów wodnych.

Po wykonanych badaniach ważne jest także to, by lekarz wystawił orzeczenie. To ono uprawnia do brania udziału w zawodach czy kształceniu dziecka i młodzieży w szkołach sportowych, klubach i związkach. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz