Artykuł sponsorowany

Badania archeologiczne – kiedy są niezbędne?

Badania archeologiczne – kiedy są niezbędne?

Ziemia skrywa niezwykłe tajemnice. Dzięki archeologom możemy dowiedzieć się, jak żyli nasi przodkowie oraz lepiej poznać i zrozumieć nasze dziedzictwo kulturowe. Kiedy wykonuje się badania archeologiczne? Jak wygląda praca archeologów? I przede wszystkim – kiedy pomoc specjalistów jest niezbędna? Odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz w artykule.

Badania archeologiczne

Badania archeologiczne mają na celu odkryć, rozpoznać, udokumentować oraz zabezpieczyć zabytek archeologiczny ruchomy bądź nieruchomy. Ten pierwszy stanowi wytwór lub ślad działalności człowieka. Może to być narzędzie, instrument muzyczny lub np. moneta. Natomiast zabytki archeologiczne nieruchome znajdują się pod powierzchnią ziemi bądź wody i są pozostałością ludzkiej egzystencji. Są to np. cmentarze, budynki, studnie itp.

Rodzaje badań archeologicznych

Specjaliści wykonują badania wykopaliskowe, rozpoznawcze, nadzory archeologiczne oraz zajmują się opracowywaniem wyników badań. Nadzór archeologiczny związany jest z monitorowaniem prac ziemnych. Dzięki nadzorowi archeolodzy są w stanie stwierdzić, czy w danym miejscu występują zabytki archeologiczne. Pamiętajmy, że jeśli na obszarze, na którym prowadzimy prace budowlane, znalezione zostaną jakieś zabytki, jako inwestorzy zobowiązani jesteśmy do skontaktowania się z archeologami, którzy przeprowadzą badania wykopaliskowe.

Zabytki archeologiczne na placu budowy

Jeśli na placu budowy zostaną znalezione jakiekolwiek ślady archeologiczne, jesteśmy zobligowani zatrudnić archeologów. Wybierzmy cieszących się zaufaniem ekspertów z Pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Attyka w Lwówku Śląskim, w województwie dolnośląskim. Firma specjalizuje się między innymi w konserwacji zabytków, archeologicznych badaniach wykopaliskowych, dokumentacji obiektów zabytkowych i inwentaryzacji. Fachowcy przeprowadzą badania archeologiczne szybko i sprawnie oraz wesprą nas podczas dopełniania urzędowych formalności. Jeśli okaże się, że na danym terenie konieczne jest przeprowadzenie badań archeologicznych, musimy złożyć wniosek do właściwego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego o wydanie pozwolenia na prace archeologiczne. Badania zakończone są sporządzeniem protokołu przez przedstawiciela Urzędu Konserwatorskiego, wpisem do dziennika budowy oraz sporządzeniem sprawozdania z przebiegu prac.

Usługi archeologiczne są nieocenione, gdy na terenie budowy znajdziemy jakieś ślady bytności człowieka. Wybierzmy pracownię archeologiczną, która cieszy się renomą w branży

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz