Artykuł sponsorowany

Badaj wodę razem z laboratorium działającym przy PWiK w Wyszkowie

Badaj wodę razem z laboratorium działającym przy PWiK w Wyszkowie

Banie wody to niezwykle ważny proces, dzięki któremu można mieć pewność, że ani zdrowie ludzi, ani jakoś gruntów i wód gruntowych nie są zagrożone. Podczas tego procesu są sprawdzane parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne. Kompleksową analizą zajmują się specjaliści z Laboratorium Działania Wody, działającego przy Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Wyszkowie, które zapewnia niepodważalną wiarygodność wyników.

Czym są parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody?

W procesie badania wody przeznaczonej do spożycia dla zdecydowanej większości osób najważniejszy jest fakt, aby była ona bezpieczna. Warto jednak dowiedzieć się, co dokładnie sprawdzają laboranci. W przypadku parametrów mikrobiologicznych mowa przede wszystkim o bakteriach, a dokładniej liczbie mikroorganizmów z grupy coli oraz liczbie Escherichia coli i Enterokoków kałowych. Zakażenia tymi drobnoustrojami prowadzą do wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka i wymioty, a także do gorączki i ogólnego osłabienia i bywają niezwykle niebezpieczne, a w niektórych przypadkach mogą skończyć się nawet śmiercią.

Jeśli natomiast chodzi o parametry fizykochemiczne, to w laboratoriach akredytowanych, które zajmują się badaniem wody przeznaczonej do spożycia, sprawdza się mętność i barwę cieczy, poziom pH, utlenialność, twardość, a także przewodność elektryczną właściwą. Specjaliści zrobią testy również na obecność azotanów, azotynów, manganu, żelaza i chlorku. Przy wyborze placówki warto zwrócić na wspomnianą przed chwilą akredytację, która umożliwia ekspertom nie tylko dokładne badanie, ale również pobranie próbek wody do spożycia. Taką analizę mogą zlecić zarówno klienci indywidualni, jak i firmy oraz instytucje. Jak to zrobić?

Jak zlecić badanie wody?

Aby móc zbadać ciecz, w pierwszej kolejności należy dostarczyć ją do laboratorium. Jak już zostało wspomniane, niektóre z nich oferują jej samodzielne pobranie. Jeśli zdecydujesz się na dowiezienie próbki na własną rękę, musisz pamiętać o wyposażeniu się w sterylną butelkę do badań mikrobiologicznych. Możesz je nabyć w Laboratorium Badania Wody, działającym Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji z Wyszkowa. Do pojemnika jest dołączana specjalna instrukcja, dzięki której dowiesz się, ile wody potrzebujesz. W przypadku określenia parametrów mikrobiologicznych będzie to około 250 ml, natomiast właściwości fizykochemicznych – około 1,5 litra płynu. Po dostarczeniu próbki, wypełnieniu formularza i uiszczeniu opłaty pozostało czekać na wyniki.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz