Artykuł sponsorowany

Awaria wózka widłowego – co robić? Jak zapobiegać? Poradnik

Awaria wózka widłowego – co robić? Jak zapobiegać? Poradnik

Wózki widłowe to maszyny niezbędne w każdym magazynie. Są bardzo popularne i często stosowane, głównie ze względu na swoją funkcjonalności i możliwość zdecydowanego przyspieszenia pracy związanej z przewożeniem towaru we właściwe miejsca. Niestety, wytężona eksploatacja i niewłaściwa pielęgnacja wózka mogą prowadzić do awarii. Jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze problemy

Wózki widłowe, choć z natury dość wytrzymałe, od czasu do czasu ulegają awariom. Ze względu na specyfikę ich pracy i konstrukcję takiego sprzętu, na uszkodzenia najbardziej narażone są konkretne partie wózka. Jednym z najczęściej odnotowywanych problemów jest brak możliwości podnoszenia i opuszczania wideł – czyli elementu kluczowego podczas używania wózka widłowego. Często powodem tego rodzaju awarii jest uszkodzenie zaworów lub złączy. Zdarza się też, że uszkodzone zostaną połączenia liniowe wózka – w takim przypadku maszyna traci moc i przestaje się rozpędzać do odpowiedniej prędkości. Inną częstą awarią wózków widłowych jest uszkodzenie skrzyni biegów. Usterki dotykają też stosunkowo często układu kierowniczego lub jednostek napędowych wózka. Objawem tego rodzaju awarii jest problem z włączeniem silnika. Zdarza się też, że w wózkach dochodzi do wycieku oleju z siłowników. Naprawą tego rodzaju awarii zajmuje się firma Stokłosa Technik Serwis Tomasz Stokłosa.

Powody awarii

Niestety, najczęściej za awarie wózków widłowych odpowiedzialni są po prostu ich użytkownicy. Używanie wózka widłowego niezgodnie z instrukcją to najszybsza droga do awarii. Dlatego jeśli chcemy uniknąć usterek, powinniśmy postępować zgodnie z podstawowymi zasadami. Po pierwsze, operatorem wózka może być tylko osoba posiadająca odpowiednie certyfikaty, uprawniające ją do wykonywania takiej pracy. Po drugie, operator musi używać wózka zgodnie z instrukcją, a po trzecie – i chyba najważniejsze! – wózek widłowy musi być poddawany okresowym przeglądom technicznym i regularnej konserwacji. Dzięki temu wszystkie elementy wózka będą w dobrej kondycji, a ewentualna awaria zostanie wykryta bardzo wcześnie. Trzymając się tych zasad, możemy mieć pewność, że wózek widłowy długo będzie działał. Nie znaczy to jednak, że nigdy nic się w nim nie zepsuje – w końcu każda maszyna ma określoną wytrzymałość na zużycie. Warto jednak pamiętać, by w przypadku awarii zgłosić się do sprawdzonego mechanika, który specjalizuje się w naprawach takiego sprzętu. To da nam gwarancję, że wózek długo pozostanie sprawny.

Oceń artykuł (4)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz