Artykuł sponsorowany

Awaria samochodu. Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?

Awaria samochodu. Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?
Awaria auta na trasie to niezbyt przyjemna sytuacja, z którą każdy kierowca prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Naturalną decyzją dla wielu osób jest wtedy wezwanie pomocy drogowej – kiedy i jak to zrobić?

Kiedy NIE wzywać pomocy drogowej?

Zacznijmy od sytuacji, w których wzywanie pomocy drogowej nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że wiele problemów z samochodem możemy rozwiązać samodzielnie – nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani profesjonalnego sprzętu. Do takich sytuacji należy np. przebita opona lub zbyt niski poziom oleju. Oczywiście nawet w takich przypadkach należy pamiętać o zachowaniu pewnych środków ostrożności i procedur. Na wszelki wypadek powinniśmy wozić ze sobą kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi auta – producent umieszcza w nich wiele wskazówek jak powinniśmy postąpić w nieoczekiwanych sytuacjach na drodze. Jeśli awaria jest zbyt poważna, byśmy mogli sobie z nią poradzić sami, a dopadła nas na drodze o dużym natężeniu ruchu, warto przed wezwaniem pomocy rozejrzeć się nieco po okolicy. Może w pobliżu znajduje się warsztat, w którym znajdziemy pomoc? A może akurat tą samą trasą będzie przejeżdżać wóz pomocy drogowej? Jeśli go zatrzymamy, będziemy mieli większe możliwości negocjacji ceny za udzieloną pomoc.

Kiedy wezwać pomoc drogową?

Pomoc drogowa jest niezbędna przy awariach, których nie jesteśmy w stanie usunąć na miejscu. Przede wszystkim powinniśmy unikać prób naprawy układu hamulcowego i napędowego – jeśli nasze auto doznało takich usterek wezwanie pomocy drogowej jest jedynym, co możemy zrobić. -Pamiętajmy, że holowanie tak uszkodzonego samochodu przez inne auto osobowe jest zabronione, gdyż grozi spowodowaniem poważnego wypadku drogowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Pomoc Drogowa Nowy Targ 24h

Jak wezwać pogotowie drogowe?

Jeśli już nie możemy poradzić sobie z usterką samodzielnie, a holowanie przez drugiego kierowcę nie wchodzi w grę, nie pozostaje nam nic innego jak wezwanie profesjonalnej pomocy. W pierwsze kolejności warto skontaktować się ze swoim ubezpieczyciel i spytać, czy w ramach polisy przysługuje nam darmowe holowanie – pamiętajmy, że różni ubezpieczyciele mają różne zasady w tej kwestii, wielu kierowców nawet nie wie jakie prawa im przysługują. Jeśli ubezpieczyciel oferuje pomoc w takich sytuacjach, powinien dać nam kontakt do firmy holującej. Jeśli nie – będziemy musieli wezwać pomoc na własny koszt. W czasach powszechnego dostępu do internetu nie powinno być problemu ze znalezieniem działającej w pobliżu pomocy drogowej – ewentualnie możemy korzystać z gazet lub ogłoszeń znajdujących się przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Warto również wcześniej zapisać sobie numer znajomego warsztatu, który może nas skontaktować z pomocą drogową.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz