Materiał Partnera

Automatyzacja pracy systemów chłodniczych

Automatyzacja pracy systemów chłodniczych

Systemy chłodnicze, którymi są złożone instalacje oraz podłączone do nich urządzenia, wykorzystywane są w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, energetycznych, przemysłu ciężkiego, czy też przemysłu spożywczego, zwłaszcza mleczarskiego i mięsnego. Aby zapewnić odpowiednie środowisko pracy, o najwyższym poziomie sanitarnym, dotyczącym między innymi systemów GHP i HACCP, należy wdrażać liczne automatyzacje. Te mogą dotyczyć od eksploatacji sprężarek, po zaawansowane instalacje amoniakalne.

Czego może dotyczyć automatyzacja?

Automatyzacja może dotyczyć takich urządzeń, jak chłodnie wody, komory chłodnicze, tunele zamrażalnicze, chłodnice powietrza, skraplacze, sprężarki chłodnicze, czy też może być wdrożona w zakresie zarządzania instalacją amoniakalną oraz freonową. Warto zatem zaobserwować, że dzisiaj systemy pozwalające na robotyzację, mechanizację, czy też właśnie automatyzację procesów technologicznych, są wykorzystywane niemalże w każdej branży produkcyjnej. Jeśli chodzi jednak o szeroko pojęte chłodnictwo przemysłowe, największe zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania monitorowania i kontrolowania pracy urządzeń, zgłaszają zakłady mięsne, czy też mleczarskie.

Zalety wdrażania automatyzacji

Systemy chłodnicze np. w procesie przetwórstwa mleka oraz mięs, muszą być nie tylko precyzyjne, ale także muszą wielokrotnie działać bez przerwy 24h/dobę, zapewniając odpowiednie warunki temperaturowe. Automatyzacja instalacji i urządzeń, pozwala zatem nie tylko na szybkie kalibrowanie ustawień, ale na wykrywanie nawet najmniejszych odchyleń od norm. Dzięki temu nie tylko proces magazynowania i ten produkcyjny, są bardziej wydajne, ale również wyróżniają się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Inwestowanie w automatyzację to również, o czym należy pamiętać, stawianie na optymalizację kosztów wytwórczych. Rentowność firmy, która wdrożyła automatyzację również w obszarze systemów chłodniczych wzrasta nawet kilkukrotnie. To przekłada się często na pozyskiwanie większej ilości kontrahentów.

Z jaką firmą podjąć współpracę?

Automatyzacja procesów chłodniczych to stosunkowo nowa dziedzina. Najczęściej bowiem systemy automatyki dotyczą działania linii produkcyjnych, czy instalacji przesyłowych mediów – np. wody, gazu, olejów. Na rynku polskim działają jednak przedsiębiorstwa, które podejmują się działań wdrażania zaawansowanej technologii dla urządzeń chłodniczych. Tu należy zwrócić uwagę m.in. na ofertę firmy COLDEX, która projektuje, wykonuje oraz serwisuje różnego rodzaju sprzęty, gwarantując tworzenie instalacji elektrycznych, szaf sterowniczych i właśnie rozwiązań automatyki, wraz z odpowiednim oprogramowaniem wizualizacji oraz archiwizacji danych. Pracownia ta dla najwyższej jakości technologii chłodniczej, zapewnia również modernizacje wraz z montażem nowoczesnych izolacji termicznych. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz