Artykuł sponsorowany

Auto sprowadzone z Niemiec – dokumenty potrzebne do rejestracji

Auto sprowadzone z Niemiec – dokumenty potrzebne do rejestracji

Coraz niższe ceny aut oraz uproszczone procedury zakupu i rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy zachęcają Polaków do zakupu samochodów od naszych zachodnich sąsiadów. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się jazdą nowym pojazdem, po jego zakupie należy dopełnić kilku formalności. Podpowiadamy, jakie dokumenty będą potrzebne do zarejestrowania w Polsce auta kupionego za granicą. Niezbędna będzie pomoc tłumacza przysięgłego.

Sprowadzanie samochodu z Niemiec – formalności podczas zakupu auta

Podstawą podczas zakupu auta za granicą jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Po pierwsze musimy zadbać o dowód przeprowadzenia transakcji, czyli zawrzeć ze sprzedającym dwujęzyczną umowę kupna/sprzedaży pojazdu. Obowiązkowe jest w niej zawarcie danych osobowych i adresów obu stron, a także ceny pojazdu w walucie euro. Po drugie musimy pamiętać, że sprzedający ma obowiązek przekazać nam tzw. brief. Musimy otrzymać dwie jego wersje, tzw. duży brief, czyli odpowiednik karty pojazdu, oraz tzw. mały brief, czyli odpowiednik dowodu rejestracyjnego. Trzecim wymaganym dokumentem jest zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. W niektórych landach praktykuje się pomijanie wydawania osobnego zaświadczenia i zamiast tego wbijanie do briefu odpowiednich pieczątek zaświadczających o wyrejestrowaniu pojazdu.

Gdy skompletujemy wyżej wymienione dokumenty, musimy złożyć je w niemieckim Wydziale Komunikacji, gdzie otrzymamy tablice eksportowe oraz ubezpieczenie. Na tym kończą się formalności, jakich musimy dopełnić za granicą. Kolejne czekają nas już w Polsce.

Auto kupione za granicą – co zrobić, żeby zarejestrować je w Polsce?

Po przyjeździe do kraju należy udać się do tłumacza przysięgłego, który wykona dla nas przekłady niezbędnych dokumentów – umowy kupna/sprzedaży oraz obu breifów. W Zabrzu wykonywaniem profesjonalnych tłumaczeń przysięgłych dokumentów samochodowych zajmuje się mgr Magdalena Bieniasz-Gromek. Przetłumaczone dokumenty będą niezbędne podczas rejestracji auta w Polsce. Następnie musimy udać się do stacji kontroli pojazdów, aby dokonać przeglądu technicznego auta i pobrać odpowiednie zaświadczenie o możliwości dopuszczenia pojazdu do ruchu. W ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu zobowiązani jesteśmy również do opłacenia akcyzy w urzędzie celnym, a także złożenia uproszczonej deklaracji nabycia wewnątrzwspólnotowego. Wysokość akcyzy będzie zależeć od pojemności silnika zakupionego auta oraz ceny zakupu pojazdu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz