Materiał Partnera

Atramenty eco – solwentowe. Czym się charakteryzują?

Atramenty eco – solwentowe. Czym się charakteryzują?

W druku wieloformatowym istotną rolę odgrywają plotery – specjalistyczne drukarki, których zadaniem jest nanosić tekst oraz grafikę na duże powierzchnie wykonane między innymi z folii. Jakość takich wydruków nie byłaby jednak możliwa bez zastosowania atramentów eco – solwentowych, które mają bardzo dobre właściwości. Czym dokładnie się charakteryzują oraz co przemawia za ich skutecznością?

Cechy atramentów eko-solwentowych

Atramenty eco – solwentowe to odmiana standardowych solwentów, wzbogacona o bezpieczniejszy skład. Podstawową różnicą jest zamiana cykloheksanonu na ekologiczny rozpuszczalnik, który jest nieszkodliwy dla środowiska oraz ludzi, a ponadto nie odznacza się uporczywym zapachem. Dzięki temu drukarki ploterowe nie muszą posiadać specjalnych pochłaniaczy woni, a maszyny mogą znajdować się w standardowych pomieszczaniach firmowych.

Atramenty eco – solwentowe nie wymagają laminowania, ponieważ są wyjątkowo trwałe na działanie czynników atmosferycznych oraz mechanicznych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy druk odbywa się na wymagających powierzchniach, na przykład na folii samoprzylepnej.

O atramentach eco – solwentowych wypowiada się specjalista z firmy Print is Easy: Druk eco – solwentowy wymaga zastosowania specjalnych powierzchni, które pochłoną atramenty eco – solwentowe. Obecnie nie jest to problemem, ponieważ mediów powlekanych jest coraz więcej. Są nimi między innymi bannery, folie winylowe lub backlight’y.

Jak atramenty eco – solwentowe wpływają na jakość grafiki?

Zastosowanie atramentów eco – solwentowych w druku wielkoformatowym wyróżnia się także jakością grafiki. Nadruki są nasycone żywymi kolorami i na darmo jest szukać jakichkolwiek niedociągnięć. W odróżnieniu od innych metod nanoszenia tekstów i grafiki, druk eco – solwentowy zapewnia maksymalne krycie, a ponadto projekt jest perfekcyjnie odwzorowany na mediach powlekanych.

Atramenty eco – solwentowe sprawdzają się w przypadku dużych powierzchni, ponieważ rozdzielczość wydruku jest bardzo wysoka. Nawet latem grafika nie traci na jakości, ponieważ atramenty wyróżnia duża odporność na promieniowanie UV. Powierzchnie, na których można drukować za pomocą eco – solwentów to:

  • folie samoprzylepne, okienne, polipropylenowe,
  • bannery typu frontlight i backlight,
  • podłoże PCV,
  • papier plakatowy i bilboardowy,
  • blockout’y,
  • media ozdobne.

W przypadku zakupu atramentów eco – solwentowych dobrze jest wybrać taki sklep, który oferuje produkty pochodzące od sprawdzonych producentów. Polecanymi firmami są między innymi Marabu oraz EasyPrint.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz