Materiał Partnera

Atrakcje turystyczne Karpacza i okolic

Atrakcje turystyczne Karpacza i okolic
Karpacz jest znakomitym miejscem na urlop o każdej porze roku. Położone w Karkonoszach dolnośląskie miasto oferuje dużo turystycznych atrakcji, które dotyczą zarówno aktywnego spędzania czasu, jak i podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Jeżeli wybieracie się w te rejony, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym podpowiemy, co warto zobaczyć i w jakim miejscu przenocować.

Największe atrakcje Karpacza

Najbardziej znanym zabytkiem Karpacza jest Kościół Górski Naszego Zbawiciela, zwany również Świątynią Wang – od nazwy norweskiej miejscowości Vang, z której został on w 1842 roku przeniesiony. Wybudowany zaś został na przełomie XII i XIII wieku, bez użycia gwoździ, za pomocą drewnianych kołków i zaciosów – na wzór skandynawskich łodzi. Kościół Wang jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie, który mimo upływu czasu zachowuje swój pierwotny klimat i wygląd.

Dla miłośników sportów zimowych dostępny jest Kompleks Narciarski Kopa, posiadający ok. 7 km tras narciarskich, oraz Stacja Narciarska Biały Jar z 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym, znajdująca się w rejonie potoku Łomnica. W Karpaczu obecna jest także skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K85 – Orlinek im. Stanisława Marusarza, której rekordzistą jest Adam Małysz (94,5 m w 2004 roku podczas mistrzostw Polski). Od sezonu 2009/2010 na skoczni nie odbyły się jednak żadne zawody, dlatego latem wieża służy jako punkt widokowy oraz centrum sportów ekstremalnych.

W Karpaczu znajduje się także niezwykłe miejsce, w którym występuje anomalia grawitacyjna. Na ulicy Strażackiej postawiono nawet znak informujący, że grawitacja w pewnym miejscu jest o 4% niższa, i zachęcający ponadto do przetestowania tego zjawiska za pomocą własnego samochodu zatrzymanego i pozostawionego na biegu jałowym. Efekt? Przekonajcie się sami – naprawdę warto!

Karpacz jest miastem często odwiedzanym przez turystów i w okresie wakacyjnym przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. Warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o komfortowym noclegu. Jednym z nich jest Tyrolska Zagroda, usytuowana w bardzo spokojnej dzielnicy, znajdująca się tylko 1,8 km od centrum miasta Karpacza.

Co warto zwiedzić w okolicy?

Na północny zachód od Karpacza, w odległości ok. 17 km, znajduje się murowany Zamek Chojnik. Jest on usytuowany na szczycie góry Chojnik, która wznosi się na wysokość 627 m n.p.m. Wybudowany został w latach 50. XIV w., zastępując znajdujący się tam wcześniej dwór myśliwski o cechach obronnych.

Z Zamkiem Chojnik wiąże się pewna legenda – o pięknej i okrutnej dziewicy, Kunegundzie, która była córką kasztelana. O rękę księżniczki starało się wielu rycerzy, ale postawiła ona pewien warunek – rękę odda temu, który objedzie konno zamkowe mury. Żaden z nich nie dokonał wyczynu ze względu strome zbocza góry, które sprawiały, że śmiałkowie ginęli, spadając w przepaść. Ostatni z nich bardzo spodobał się księżniczce, na tyle, że była dla niego gotowa znieść swój śmiertelny warunek. Piękny młodzieniec orzekł jednak, że nie chce wiązać się z Kunegundą, ponieważ przyjechał jedynie pomścić wszystkich dotychczasowych rycerzy, których wystawiła na tak wielką próbę. Zawód, jaki dotknął księżniczkę, sprawił, że urażona doznaną hańbą rzuciła się w przepaść.

Dość jednak lokalnych legend. Przenieśmy się na granicę polsko-czeską, gdzie znajduje się najwyższy szczyt naszych południowych sąsiadów – Śnieżka (1602 m n.p.m.). Jej skalny stożek zbudowany jest ze skał metamorficznych – hornfelsów, a zbocza pokrywa gołoborze. Warto wdrapać się na sam szczyt, gdzie na przestrzeni lat zbudowano kilka obiektów służących obsłudze ruchu turystycznego, kultowi religijnemu oraz obserwacjom meteorologicznym. Charakterystycznym obiektem jest Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, który był jego wieloletnim kierownikiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz