Artykuł sponsorowany

Asysta przy badaniu UDT - zalety rozwiązania

Asysta przy badaniu UDT - zalety rozwiązania

Badanie okresowe, zwane również badaniem UDT, jest jednym z obowiązkowych przeglądów urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, takich jak wózki widłowe. Właściciel wózka widłowego może samodzielnie zadbać o przygotowanie pojazdu do badania UDT albo skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów. Kiedy warto zdecydować się na asystę przy badaniu UDT?

Na czym polega badanie UDT wózka widłowego?

Badanie UDT przeprowadzane jest przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej. W zależności od formy nadzoru nad urządzeniem wykonywane jest raz na rok lub raz na dwa lata. Badanie UDT ma na celu ocenienie, czy wózek widłowy nadaje się do eksploatacji. Inspektor UDT weryfikuje stan urządzenia, sprawdzając, czy nie widać żadnych wycieków, osprzęt działa prawidłowo, a używanie pojazdu jest bezpieczne oraz będzie takie w przyszłości. Bada też, czy pojazd jest prawidłowo oznakowany, a warunki jego pracy są właściwe. Po przeprowadzeniu badania inspektor sporządza protokół wykonania czynności dozoru technicznego wraz z wynikiem badania, którego odbiór potwierdza podpisem przedsiębiorca lub osoba przez niego upoważniona. Wózek widłowy może być używany wyłącznie po przeprowadzeniu badania i wydaniu pozytywnej decyzji o stanie technicznym urządzenia.

Kiedy warto zdecydować się na asystę przy badaniu UDT wózka widłowego?

Aby można było zgłosić wózek widłowy do badania UDT, konieczna jest rejestracja urządzenia oraz przygotowanie wymaganych dokumentów, takich jak:

  • certyfikat pochodzenia,
  • dokumentacja techniczno-ruchowa (DTR) – instrukcja obsługi wózka widłowego wraz ze schematami układu hydraulicznego i elektrycznego,
  • specyfikacja techniczna uwzględniająca dodatkowy osprzęt (jeśli występuje),
  • ważny przegląd konserwacyjny wózka widłowego, wykonany przez konserwatora z odpowiednimi uprawnieniami,
  • wniosek o przeprowadzenie badania technicznego UDT.

Tak przygotowany pakiet dokumentów pozwala na poprawne i sprawne przeprowadzenie badania. Jeżeli jednak brakuje Ci jednego lub kilku z powyższych dokumentów, możesz zdecydować się na asystę przy badaniu UDT. Zewnętrzni specjaliści od wózków widłowych, na przykład z firmy ADF Serwis, pomogą Ci w przygotowaniu pojazdu do badania UDT. Wezmą także na siebie wszystkie formalności związane z kontaktem z Urzędem Dozoru Technicznego. Co więcej, w razie potrzeby zapewnią także asystę w trakcie samego badania. Z usługi asysty przy badaniu UDT warto skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy wózek nie przeszedł badania UDT. Specjaliści zweryfikują, dlaczego tak się stało, po czym przygotują pojazd w taki sposób, aby bez żadnych problemów przeszedł kolejne badanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz