Artykuł sponsorowany

Asenizacja w pigułce – co warto wiedzieć o wywozie nieczystości płynnych?

Asenizacja w pigułce – co warto wiedzieć o wywozie nieczystości płynnych?

Firmy świadczące usługi asenizacji, współpracują zarówno z ośrodkami przemysłowymi, urzędami miejskim, jak i z klientami indywidualnymi. Pompowanie i wywóz ścieków dotyczy bowiem nieczystości płynnych komunalno-bytowych oraz przemysłowych. Są to odpady z przydomowych oczyszczalni czy też z separatorów tłuszczów. Co jeszcze warto wiedzieć o usługach asenizacyjnych?

Zakres usług asenizacyjnych

Asenizacja przede wszystkim kojarzona jest z pompowaniem oraz wywozem różnego rodzaju nieczystości płynnych ze zbiorników komunalnych, przemysłowych czy też z przydomowych oczyszczalni ścieków. Nie oznacza to jednak tego, że w ramach usług asenizacyjnych nie wykonuje się również innych ważnych czynności. Do nich zalicza się różnego rodzaju zabiegi konserwacyjne, regeneracyjne oraz serwisowe urządzeń gromadzenia odpadów ciekłych. Najlepsze firmy gwarantują zatem opróżnianie i czyszczenie osadników, separatorów tłuszczy oraz separatorów ropopochodnych. Liczyć można także na usuwanie wody ze zbiorników deszczowych, a także na  jej wywóz zalanych posesji. Niektóre przedsiębiorstwa zajmujące się asenizacją działają również w ramach pogotowia kanalizacyjnego. Świadczonymi usługami są wtedy dodatkowo:

  • monitoring kanalizacji,
  • pobieranie próbek do analiz laboratoryjnych,
  • udrażnianie kanalizacji,
  • czyszczenie przewodów kanalizacyjnych,
  • serwis przepompowni,
  • wycinka korzeni z rur kanalizacyjnych.

Pomoc pogotowia asenizacyjnego oferowana jest przy tym także w weekendy, nocą oraz w dni wolne ustawowo od pracy.

Firmy asenizacyjne – tylko z odpowiednim sprzętem i certyfikatami

Uzyskanie uprawnień do wywozu nieczystości płynnych jest bardzo złożone. Firmy usług asenizacyjnych muszą zatrudniać specjalistów od instalacji sanitarnych, którzy dodatkowo zobowiązani są do uzyskiwania uprawnień do prowadzenie specjalistycznych pojazdów. Te zaś muszą spełniać restrykcyjne normy techniczne. Wykorzystywane są pojazdy asenizacyjne ze szczelnymi zbiornikami nawet o pojemności 20 m3, które muszą posiadać specjalne systemy pompujące oraz kontrolno-pomiarowe.

Ważny jest też osprzęt do ciśnieniowego usuwania nieczystości oraz aparatura wizyjna. Nowoczesnymi beczkowozami i narzędziami w województwie podkarpackim dysponuje firma BIENIEK, która posiada wymaganą licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego, w tym wywozu ścieków.

Plan wywozu ścieków

Współpraca z firmą usług asenizacyjnych dotycząca wywozu ścieków oraz utrzymania infrastruktury kanalizacyjnej musi opierać się o wcześniej stworzone harmonogramy pracy. Klienci muszą dokładnie wraz ze specjalistami określić częstotliwość wywozu nieczystości płynnych czy czyszczenia separatorów. Przy opracowywaniu harmonogramów liczy się zaś nie tylko rodzaj zbiorników, typ kanalizacji czy pochodzenie odpadów i ich ilość, ale także uwzględniane powinny być rekomendacje producenckie danych elementów systemu gromadzenia ścieków. Plan wywozu ścieków zawsze tworzony jest zatem w indywidualny sposób.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz