Materiał Partnera

Artykuły BHP – czy znajdują zastosowanie w codziennym życiu?

Artykuły BHP – czy znajdują zastosowanie w codziennym życiu?

Słysząc hasło „BHP”, myślimy raczej o zakładach przemysłowych czy placach budowy, gdzie ze względu na towarzyszące pracy ryzyko pracownicy muszą przestrzegać nie tylko surowych zasad, ale również nosić specjalistyczna odzież ochronną. Produkty związane z BHP znajdują jednak zastosowanie zarówno w środowisku zawodowym, jak i w codziennym życiu. Przyjrzyjmy się bliżej temu ostatniemu.

Szeroki zakres BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy to w rzeczywistości termin-parasol, który swoim zakresem obejmuje wiele kwestii wspólnych dla wielu i charakterystycznych dla poszczególnych branż przemysłu i biznesu.

Ogólna definicja mówi, że BHP polega na stworzeniu warunków do pracy i organizacji działań pracowników, co ma na celu zapewnić im ochronę zdrowia przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy. Oznacza to, że o charakterze i zakresie zabezpieczeń przed tymi zagrożeniami decyduje przede wszystkim specyfika firmy czy zakładu. Nieco innych form wymagać będzie praca w biurze, która zazwyczaj ogranicza się standardowej ochrony przeciwpożarowej, a inne konieczne będą w fabryce części do samochodów, gdzie pracownicy muszą mieć zapewnioną odpowiednią odzież ochronną. Profesjonalne firmy, takie jak Endeco w Katowicach, dostarczają pracodawcom artykuły BHP spełniające wymagane normy zawarte w przepisach polskiego prawa i zapewniające należyty stopień ochrony.

Ponadto w zakres BHP wchodzą procedury dotyczące zachowań podczas wypadków, awarii systemów czy nieprzewidzianych sytuacji, takich jak pożar. Powinny one zostać objęte szkoleniem z zakresu BHP, które przejść musi każdy zatrudniony w firmie pracownik.

BHP poza miejscem pracy

Istnieją jednak zagrożenia, których zasięg wykracza poza środowisko pracy. W naszych domach użytkujemy przecież instalacji elektrycznych czy gazowych, a te zawsze niosą ze sobą ryzyko wybuchu czy pożaru. Możemy mu skutecznie przeciwdziałać, przestrzegając zasad poprawnej eksploatacji oraz wykonując regularne przeglądy.

Poważnym problemem, którego wpływ na nasze codzienne życie ciągle wzrasta, jest zanieczyszczenie powietrza. Pyły i zapachy związane z emisją spalin samochodowych są dla nas trujące i negatywnie wpływają na nasze zdrowie, dlatego musimy się przed nimi skutecznie chronić.

Właśnie wśród artykułów BHP znajdziemy produkty do tego przeznaczone. Dobrym rozwiązaniem są tu maski ochronne. Zagrożeniom ze strony zanieczyszczeń powietrza przeciwdziałają półmaski antysmogowe wyposażone w dwa filtry i dwa zawory wdechowe. Kompaktowy i anatomiczny kształt sprawiają, że jest wygodna w noszeniu, a złożona nie zajmuje dużo miejsca w torbie czy kieszeni płaszcza. Świetnie sprawdza się w drodze do szkoły czy pracy, a w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców dużych miast producenci oferują również sportowe półmaski antysmogowe o lekkiej konstrukcji przeznaczone do jazdy na rowerze lub biegania.

Opracowanie:
Katowice, al. W. Korfantego 76
tel. 32 251 73 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz