Artykuł sponsorowany

Argon – gaz techniczny wykorzystywany w przemyśle

Argon – gaz techniczny wykorzystywany w przemyśle

Do najważniejszych gazów technicznych, czyli takich, które są niezbędne przy różnych procesach technologicznych, zalicza się azot, acetylen, dwutlenek węgla, tlen, hel, wodór, krypton, neon, ksenon, propan i propan-butan, a także mieszanki kalibracyjne oraz tak zwane czynniki chłodnicze. Nie wolno zapomnieć również o argonie, który swoje zastosowanie znalazł głównie w przetwórstwie metali, metaloplastyce, a także w metalurgii.  Poznaj jego właściwości.

Czym jest argon?

Pomimo tego, iż argon jest niereaktywny i w zasadzie nie ma żadnego znaczenia biologicznego, jest on bardzo potrzebny między innymi w przemyśle. Ten gaz szlachetny charakteryzuje się bezwonnością, bezbarwnością i obojętnością chemiczną. To właśnie te właściwości powodują, że staje się on znakomitym gazem ochronnym przy procesach technologicznych związanych ze spawalnictwem łukowym, czy też szeroko pojętą metalurgią/metaloplastyką.

Dostawcy gazów technicznych i technologii spawalniczej

Dzisiejszy przemysł metalurgiczny, który wykorzystuje przy procesach technologicznych argon, jest bardzo rozwinięty. Dynamiczny wzrost firm z sektora obróbki metali i spawalnictwa, znacznie wpływa zaś na rynek dystrybucyjny gazów technicznych. Taką zależność można zaobserwować właśnie przy popycie na argon. Gaz ten jest dzisiaj masowo dostarczany do wielu małych, średnich, czy dużych zakładów o różnych profilach działalności. Dostawcami argonu mogą być zaś tylko certyfikowane firmy, które wdrożyły bardzo restrykcyjne standardy bezpieczeństwa, a także te dotyczące jakości. Jednym z liderów rynkowym, jest firma Gazy Techniczne, która dowozi do klientów indywidualnych oraz biznesowych różnego typu lotne surowce. Oprócz tego przedsiębiorstwo prowadzi hurtownię spawalniczą i wypożyczalnie sprzętów: spawarek elektrodowych, spawarek mig-mag, spawarek tig, zestawów do twardego lutu, zestawów do ciecia gazowego,  zestawów do spawania gazowego, kompresorów, agregatów prądotwórczych, wózków do transportu butli, palników gazowych, czy reduktorów. Wiele z tych urządzeń wykorzystuje przy swoim działaniu argon, jako gaz osłonowy.

Zastosowanie argonu

Jak wcześniej już wspomniano argon wykorzystywany jest głównie w metalurgii i spawalnictwie, jako gaz osłonowy. Jest również ważny do tworzenia atmosfery wyżarzania oraz walcowania metali oraz stopów, czy też do usuwania porowatości w odlewach metaloplastycznych. Warto również wspomnieć o elektronice – w dziedzinie tej argon wykorzystywany jest na przykład do wypełniania dysków twardy komputerów, a także do ochrony różnych podzespołów. Ostatnimi ważnymi zastosowaniami tegoż gazu szlachetnego, są: wypełnianie nim świetlówek oraz lamp żarowych i wykorzystanie przy technikach izolacji szyb okiennych.

słowa kluczowe: gazy techniczne, dystrybucja gazów technicznych, gazy techniczne w butlach, wiązki butlowe, acetylen, argon, azot, hel, krypton, wodór, propan-butan, propan, ksenon, czynniki chłodnicze, mieszanki kalibracyjne, mieszanki gazów technicznych, urządzenia spawalnicze, spawarki elektrodowe, spawarki MIG/MAG, spawarki TIG, hurtownia spawalnicza

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz