Artykuł sponsorowany

Architekt Blazy Rafał – indywidualny projekt domu

Architekt Blazy Rafał – indywidualny projekt domu

Budowa domu jest drogą inwestycją i wymaga ogromnego zaangażowania. Zanim jednak przystąpimy do poszukiwania firmy budowlanej, potrzebujemy projektu architektonicznego. Mamy dwie możliwości: zakup gotowego planu lub zlecenie przygotowania indywidualnego. Biuro Obsługi Inwestycji Architekt Blazy Rafał wykona plan, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, z wykorzystaniem każdego metra powierzchni działki. Ekspert doradzi nam w każdej kwestii.

Dlaczego warto zlecić wykonanie projektu architektowi?

Katalogi z gotowymi wizualizacjami domów mamy w zasięgu ręki. Możemy wybierać i przebierać, jak to mówią, ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest zamówienie indywidualnego planu u architekta. Biuro Obsługi Inwestycji arch. Rafała Blazy podczas szkicowania budynku bierze pod uwagę wszystkie dostępne możliwości, by nieruchomość odpowiadała naszym potrzebom. Każdy z nas ma inne wymagania, gusta i możliwości finansowe. Dlatego, zamiast przeglądać tysiące gotowych projektów w internecie, odwiedźmy projektanta. Chodzi nam przecież o taki dom, który będzie spełnieniem marzeń. Musimy mieć oczywiście swoją wizję, określony styl i sprecyzowane oczekiwania, odnośnie do wyglądu i wielkości budynku oraz samych pomieszczeń, ale architekt musi mieć przed sobą mapę geodezyjną i plan miejscowy, żeby mógł przystąpić do pracy. Chociaż wszelkie wytyczne i sugestie bierze zawsze pod uwagę, to plan musi być przygotowany zgodnie z prawem budowlanym.

Projekt każdego rodzaju obiektu musi uwzględniać zarówno aktualne, jak i przyszłe potrzeby osób go użytkujących. W przypadku domu będzie to np. dobudowany kolejny garaż czy tzw. dobudówka, a także montaż paneli fotowoltaicznych. Aktualne wymogi nakazują także, aby był on w stopniu maksymalnym energooszczędny. W związku z tym konieczne jest wykonanie planu obiektu zgodnie z normami, które docelowo zmniejszą koszty eksploatacji budynku. Nim jednak przejdziemy do planowania, musimy ustalić oczekiwania klienta oraz krajobraz okolicy. Na tej podstawie tworzy się kształt, który powinien odpowiednio wpasowywać się zarówno w wizję odbiorcy, jak i w otoczenie, co jest szczególnie istotne w przypadku malowniczych lub zabytkowych przestrzeni.

– mówi specjalista.

Lokalizacja domu — regulacje prawne

Lokalizacja budynku na działce podlega wielu regulacjom prawnym. Prawidłowo zaprojektowany obiekt przynosi oszczędności już na etapie samej budowy, a następnie w czasie eksploatacji. Architekt Blazy Rafał musi dokładnie rozplanować i zagospodarować powierzchnię działki, żebyśmy mogli w przyszłości np. rozbudować dom. Projektant ujmuje nie tylko jego bryłę, ale też garaż, ogród, plac zabaw itp. Podczas planowania, musi wziąć pod uwagę, odległość naszej nieruchomości od drogi, celem budowy podjazdu i doprowadzenia mediów, czyli montażu wszystkich instalacji. Kieruje się mapą projektową i planem zagospodarowania, rozplanowując umiejscowienie okien w budynku, a nawet wysokość nieruchomości. Tu nie może być tzw. samowolki, bo inaczej plan budowy zostanie zakwestionowany przez wydział planowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami. Architekt stara się zawsze wykorzystać maksymalnie powierzchnię, żeby była jak korzystniej zagospodarowana, ale musi trzymać się przepisów prawa budowlanego. W planie musi uwzględnić wiele więcej kwestii jak np. ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, budowę dachu, piwnicy oraz innych elementów.

Idealny projekt domu

Możemy się zastanawiać, czy istnieje idealny projekt domu. Można powiedzieć, że tak. Architekt Blazy Rafał planuje obiekty, które uwzględniają miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni oraz samej zabudowy. Kieruje się nie tylko wizualizacją budynku, ale możliwościami finansowymi inwestora. Nie sztuką jest zaplanować piękny dom i do tego inteligentny, ale jego realizacja. Jeżeli przeinwestujemy, ponieważ przesadzimy z innowacjami i wielkością nieruchomości, nie ukończymy budowy. Taka sytuacja jest po prostu niedopuszczalna. Dlatego idealny plan to taki, który jest dopasowany do naszego budżetu na inwestycję. Określamy architektowi, kwotę, jaką dysponujemy, a on na tej podstawie przygotowuje szkic obiektu. Idealny plan to także taki, który pozwoli dobrać energooszczędne ogrzewanie. Musimy tę kwestię wziąć pod uwagę i przemyśleć rodzaj, liczbę pomieszczeń oraz metraż. Układ powinien być dopasowany do naszych potrzeb i stylu życia oraz ilości domowników. Projektant na etapie rozmowy o projekcie uwzględnia nowoczesne technologie, którymi jesteśmy zainteresowani.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz