Artykuł sponsorowany

Aparaty zdejmowane dla dzieci – czynne i czynnościowe

Aparaty zdejmowane dla dzieci – czynne i czynnościowe

Korekcja wad zgryzu u dzieci jest niezwykle istotna – pozwala na uniknięcie wielu problemów (nie tylko stomatologicznych) w przyszłości. Najlepiej jest reagować szybko i do ortodonty udać się z dzieckiem w wieku siedmiu/ośmiu lat. Ocena stanu zgryzu pozwoli na sformułowanie konkretnych zaleceń. Jeśli występuje wada zgryzu, lekarz zaleci zazwyczaj zastosowanie aparatu zdejmowanego – czynnego lub czynnościowego.

Czym są aparaty czynne i jak działają?

Zasadniczo większość aparatów zdejmowanych zbudowanych jest z płyty akrylowej oraz sprężystego, stalowego drutu. Jego średnica nie przekracza zazwyczaj ośmiu dziesiątych milimetra. Każdy z takich aparatów może być zakotwiczony na podniebieniu albo dolnym wyrostku zębodołowym (a dokładniej na jego powierzchni językowej). Dzięki swojej specyficznej budowie zmienia zgryz dziecka przy udziale śrub wykonanych ze stali nierdzewnej, wyciągów gumowych i sprężyn. Każdy tego rodzaju aparat zdejmowany nazywany jest aparatem czynnym. Pozwala on na dokonanie wielu korekt – od przesuwania i wychylania zębów po odsuwanie wargi dolnej lub górnej (tak, aby nie wpływała na zgryz). Każdy aparat ortodontyczny musi być ściśle dopasowany do danego pacjenta. Czynnik ten jest kluczowy, by cała terapia zakończyła się sukcesem. Dzieci zazwyczaj nie lubią nosić aparatów ortodontycznych i najlepiej dla nich (i dla nas) by nie musiały tego robić zbyt długo. Czas noszenia aparatu ograniczmy odwiedzając renomowanego ortodontę. W gabinecie Mój Dentysta. Marcin Dolecki możemy liczyć na fachowe podejście nie tylko do kwestii wad zgryzu naszego dziecka, ale także związanych z dysfunkcjami stawu skroniowo‐żuchwowego.

Aparaty czynnościowe

Drugim rodzajem aparatów zdejmowanych, stosowanych zwłaszcza przez dzieci, są aparaty czynnościowe. Występują one zazwyczaj w formie aparatów dwuszczękowych. Brakuje w ich przypadku dodatkowych elementów wyzwalających niezbędne do naprawy wady zgryzu siły. Pojawiają się one na skutek naturalnych ruchów mięśni twarzy. Wytwarzane dzięki nim siły są przekierowywane, oddziałując tak, by zniwelować wady zgryzu. Aparaty czynnościowe mają jednak znacznie szersze działanie niż aparaty czynne – mogą oddziaływać nie tylko na zęby, ale też wyrostki zębodołowe czy stawy skroniowo‐żuchwowe. Mają także istotny wpływ na wygaszenie wszelkich szkodliwych nawyków, które mimo zakończonej sukcesem terapii mogłyby spowodować dalsze przesunięcia zębów, a tym samym powstanie nowych wad.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz