Artykuł sponsorowany

Aparaty słuchowe nowej generacji – na co zwracać uwagę kupując aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe nowej generacji – na co zwracać uwagę kupując aparat słuchowy?

Aparat słuchowy to urządzenie, które pomaga osobom z ubytkiem słuchu na powrót do pełnej aktywności. Dzięki nim osoby niedosłyszące, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku odzyskują pewność siebie, czasem mówi się nawet, że wraz z zakupem aparatu słuchowego dostają nowe życie. Słuch podobnie jak reszta z pięciu zmysłów człowiek wpływa bowiem na jakość i standard życia. Nowoczesne aparaty są nawet nie małe, one są niewiarygodnie wręcz małe, lekkie a do tego mając trwały ubytek słuchu, można otrzymać refundację NFZ/ PFRON na ich zakup.

Niedosłuch w Polsce to jeden z tematów tabu. Pacjenci nie tylko przed najbliższą rodziną nie chcą przyznać, że z wiekiem ich słuch nie jest idealny. Nierzadko również przed samym sobą udają, że z ich słuchem jest wszystko w porządku, szukając u wszystkich przyczyn gorszego rozumienia mowy, słuchanego tekstu, oglądanych filmów (zwłaszcza obcojęzycznych z lektorem) - tylko nie u siebie. Tymczasem ubytek słuchu wraz z wiekiem to nie powód do wstydu. Wraz z wiekiem bowiem naturalne jest to, że nie tylko wzrok, ale i słuch jest gorszy niż „za młodu”. Oczywiście duży wpływ na tempo zmian słuchu ma higiena życia, ale tzw. niedosłuch odbiorczy to często konsekwencja procesu starzenia się ciała.

Aparaty słuchowe dawniej i dziś

Postęp technologiczny przyniósł pacjentom z niedosłuchem odbiorczym przede wszystkim szansę na pełną aktywność bez poczucia wstydu – życia z aparatem słuchowym w „trybie incognito”. Dzięki nowoczesnym aparatom słuchowym, takim jak aparaty firmy Phonak i Siemens, dostępnych, chociażby w gabinecie AUDIO-LAB Aparaty Słuchowe, fakt, że „nosi się” aparat słuchowy jest niezauważalny nie tylko przez otoczenie, ale i przez samego pacjenta. Dzieje się tak dzięki szerokim możliwościom doboru aparatów słuchowych nie tylko do zdiagnozowanego ubytku słuchu pacjenta, ale także trybu życia (aktywności zawodowej i fizycznej). Chcąc czerpać maksymalne korzyści z korzystania z aparatów słuchowych, należy zadbać o właściwe dobranie aparatu słuchowego. Dlatego tak ważne jest, aby kupować aparaty tylko w sprawdzonych punktach, a do aparatów słuchowych używanych podchodzić z dużą dozą rozwagi.

Co sprawdzić przed zakupem aparatu słuchowego?

Nim kupimy aparat słuchowy, należy sprawdzić przede wszystkim stan techniczny urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza używanych egzemplarzy, czy też tych w promocji bądź tzw. powystawowych. Istotne jest sprawdzenie fizycznych parametrów urządzenia z tymi, które zaprezentowano w ofercie, ulotce. Jeśli pacjent zamierza zakupić używany aparat słuchowy, dobrze jest sprawdzić, czy posiada zaświadczenie pełnej sprawności urządzenia z serwisu producenta, ewentualnie doświadczonego protetyka. Ważne jest odpowiednie dobranie modelu aparatu słuchowego do wyników badania słuchu. Bez wnikliwej analizy wyników z parametrami aparatu nie jest możliwe dobranie aparatu do potrzeb pacjenta.

Równie ważne, jak stan techniczny jest dopilnowanie, by przy zakupie otrzymać komplet dokumentacji urządzenia jak instrukcja obsługi, gwarancja. Zakup urządzenia to jedno, a jego właściwe skalibrowanie to coś zupełnie innego. Kupując aparat słuchowy, opieka audioprotetyczna powinna być w cenie, podobnie jak właściwe ustawienie parametrów urządzenia.

Opracowanie:
Poznań, Kasprzaka 16, (wejście od Bogusławskiego przychodnia, II piętro)
tel. 61 866 69 97
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz